47 III. Rijproeven met hetzelfde voertuig als onder II, doch he spannen met 8 paarden. Marsch langs hoofdwegen en gedeeltelijk langs secundaire wegen met hellingen tot een maximum van 5° over een afstand van 30 K.M. Na 25 KM afgelegd te hebben, waren de ach terpaarden van de verzwaarde K.T. met schild zeer vermoeid, de paarden van de K.T. zonder schild, V.S. en 7 c.M. L.A. niet. Bij de batterijschool waren 2| uur na het uitrukken de paar den van de verzwaarde K.T. met schild niet meer vermoeid dan de paarden van de K.T. zonder schild, Y. S. en 7 c.M. L. A. Daarop werd eene zelfde oefening gehouden als de laatstbe doelde onder II hiervoren. Het verzwaarde stuk met de 4 spannen kwam 8 minuten later in stelling dan de andere stukken; na 15 minuten waren de paarden voldoende op adem om verder te marcheeren. Na deze oefening was de commissie, op grond van de gehouden proefmarschen, waarvan hier slechts enkele besproken zijn, van meening, dat in terreinen, zooals in Midden-Jam en ook in de Preanger voorkomen, met 8 paarden, bij een totaal gewicht van 1700 K.G., de grens van beweegbaarheid bereikt is. Daarna werd besloten tot gewichtsvermindering over te gaan. Men beoogde nu na te gaan, wat bij een totaal gewicht van 1500 K. G. (950 voor het vurende stuk met schilden en 550 voor den voorwagen) met eene bespanning van 8 paarden te bereiken zou zijn. IV. Rijproeven met een vierradig voertuig als onder II en III, gebracht op een gewicht van 1500 K. G. en bespannen met Spaarden. Bij eenen marsch van 33 K. M. in 61/2 uur langs hoofdwegen met hellingen tot een maximum van 5° bleken de paarden steeds in goeden toestand te verkeeren. Thans werd ook de caisson op 1500 K. G. gebracht, door ver zwaring van den achterwagen tot 950 K. G.bij de verdere rij proeven werden steeds 2 vierradige voertuigen van 1500 K. G. ingedeeld.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 59