52 gewicht van 16 K.G. in de draagringen van geen merkbaar nadeeligen invloed was en dat daarentegen het vervoer in de schietaspannen overigens ver in het voordeel was. De proefmodellamoenen (waarvan de boomen uit 2 scharnierend aan elkander verbonden helften bestaat) voldeden nietelf maal brak een dergelijk lamoen tegen één maal een lamoen tot 7 c.M. K.A. bovendien weegt dit lamoen 5 K.G. zwaarder. Daar de lamoenberrie tot 7 c.M. K. A. door uitdraaiing van den koker geschikt kon gemaakt worden voor de opname van den draaibout tot 7 c.M. L/14, besloot de commissie, nadat vol doende gegevens daarvoor aanwezig waren, de proefmodella moenen verder niet meer in gebruik te nemen en deze te ver vangen door de gewijzigde lamoenen tot 7 c.M. K. A. III. Uitkomsten. Behoudens de hiervoren vermelde meest belangrijke opmer kingen en nog verscheidene minder invloedrijke, sprak de com missie als haar oordeel uit ten aanzien van a. Het getrokken vervoer. Het proefgeschut is in gelijke mate beweegbaar als het 7 c.M. K. A. materieel. Alleen zou voor het vervoer in week terrein een meerdere radbandbreedte gewenscht zijn. Voor zoo ver daarover reeds een oordeel kon worden uitgesproken, is het- veerspoormaterieel voldoende bestand tegen de schokken, waar aan het bij het vervoer blootgesteld is. b. Het gedragen vervoer. Nadat het proefpaardetuig zoodanig gewijzigd was, dat het gedragen vervoer zonder stoornis kon plaats vinden, bleek hetr dat, voor zoover het gewicht en de plaatsing der lasten betreft, geen verschil viel aan te wijzen tusschen het gedragen vervoer van het proefgeschut en dat van 7 c.M. K.A. Het gedragen vervoer heeft bij het proefgeschut in zooverre gemakkelijker plaats, dat de lasten, door toepassing van het nieuwe stelsel van draagbok met draagkussens, ten allen tijde uitstekend blij-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 64