57 de onderkant van de dekens bij het 7 c.M. K. A. materieel; de stegen zijn ieder voorzien van een afneembaar steegkussen. Voor- en achterboom zijn voorzien van afneembare stukken, waarop het materieel komt te rusten; deze losse stukken zijn voor het kanondier en munitiedraagdier anders dan voor de overige dieren. Overigens zijn de bokken onderling geheel gelijk. Bij het eerste passen van het paardetuig bleek, dat de bene- denwijdte der draagbokken te gering was, zelfs voor de kleine inheemsche paarden. Door het wegnemen van het grootste deel van het opvulsel uit de steegkussens werd de benedenwijdte der draagbokken zooveel vermeerderd, dat het mogelijk werd deze op muildieren met niet al te groote ribbenwelving te brengende onderste steegkussens sloten daarbij echter vrij vast tegen het dier aan- Met deze bokken werden bij een hoogst eenvoudigen marsch 9 van de 10 muildieren gedrukt op de plaats der onderste stegen. De benedenwijdte der bokken werd toen 1 d. M. vergroot, doch ook daarmede werden vele drukkingen verkregen. In verband met het bovenstaande en overwegende, dat de draagbokken, behoorende bij het veerspoormaterieel, bij de vorige proeven steeds zeer goed hadden voldaan, besloot de commissie dan ook, om reeds dadelijk tot wijziging van dergelijke niet in gebruik zijnde draagbokken over te gaan, ten einde ze geschikt te maken voor het gedragen vervoer van het K. T. materieel. En hiertoe kwam de commissie des te eerder, omdat zij zich niet kon vereenigen met de wijze van opladen en beves tigen der lasten op den draagbok, zooals die door Krupp was aangegeven. Voor de beide stukken K. T. werden nu de noodige bokken, behoorende bij het veerspoormaterieel, gewijzigd, na er eerst voor zooveel wenschelijk die veranderingen in te hebben aan gebracht, die bij de vorige rijproeven noodig of nuttig waren gebleken. II. Opmerkingen betreffende het materieel. Bij de Krupp'sche draagwijze van de wieg wordt deze in een

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 69