58 ruglast (de slede) en twee zijlasten (de wiegkast en de remcy- linder met spiraalveeren) verdeeldde zijlasten rusten in daarvoor bestemde dragers. Deze wijze van vervoer van de wieg kwam der commissie al dadelijk zóó «hoogst onpractisch voor, dat naar hare mee ning de vraag, of het mogelijk zou zijn om de wieg in haar geheel te vervoeren, dan wel de door Krupp aangegeven wijze de eenige bestaanbare was, voor een groot gedeelte het al of niet bruikbaar zijn van het K.T. materieel zou beheerschen. Daarom besloot de commissie van den aanvang af niets onbe proefd te laten, om zoo mogelijk tot het vervoer van de wieg in haar geheel te geraken. Behalve toch dat de veer aan beschadiging blootstaat, is dit ook het geval met de glijvlakten van wiegkast en slede, vooral van de wiegkast, daar deze met hare glijvlakte op de draagstukken rust. Maar behalve aan beschadiging staan deze deelen voortdurend aan vervuiling bloot, waarbij nog niet eens gedacht behoeft te worden aan het stooten van dieren in sawahterrein. Vóór het ineenzetten zou men vrij wel als regel de glijvlakten moeten reinigen, ook al omdat ze met de handen aangevat worden. Verder is als een zeer groot nadeel te noemen, dat de wieg bij het opladen uit elkaar genomen moet worden en bij het afladen weder in elkaar gezet; dit geeft natuurlijk veel oponthoud, vooral als er eenige hapering komt door vervuiling of verbuiging. Bij beproeving bleek de mogelijkheid, om de wieg in haar ge heel als ruglast te vervoeren. Het kanonterugloopstuk was evenals het veerspoorstuk weer voorzien van marsch- en schietaspannen. Hiertoe is de as uit- neembaar gemaakt. In gelijke of vermeerderde mate gelden de bezwaren, die bij het veerspoormaterieel genoemd werden tegen het vervoer in de marschaspannen, n. 1. I. Te hooge ligging van het kanon en daarmede van het zwaartepunt, waardoor het voertuig weinig stabiel is en het kanon bij het omslaan aan beschadiging is blootgesteld. II. Tijdverlies bij het in stelling komen door verplaatsing van de as uit de marsch- in de schietaspannen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 70