fenen de beide raden eenen meerderen druk op den grond uit van 37 K. G-., zoowel met het kanon op de affuit als met het kanon opgeladen. Dit geringe verschil is een gevolg van het doen dragen van het achterstuk. Daar het gewicht van het achterstuk slechts zh 44.50 K. G-. bedraagt, levert dit voortdurend gedragen vervoer voor een muildier geene bezwaren opbij geheel gedragen ver voer krijgt dit dier nog de beide raden en het lamoen en heeft dan ook den gunstigsten last, door de voordeelige ligging van het zwaartepunt. Daar er nu 4 dieren per stuk zijn en men te velde ook nog de reservedieren bij de stukken zal indeelen, die dan opgetuigd zijn met het trektuig, wordt er over een voldoend aantal dieren beschikt om deze afwisselend het stuk te doen trekken, zonder dat het 4e dier met achterstuk daarbij behoeft in te vallen, zoodat dit dier op deze wijze weer verlicht kan worden; er bestaat echter geen overwegend bezwaar tegen, om dit dier ook als lamoendier in te deelen, indien dit noodig mocht blijken. Moet men, aangespannen marcheerende, onverwachts in stel ling komen, dan geeft het afladen van het achterstuk en het verbinden daarvan aan het voorstuk nagenoeg geen oponthoud. Verwacht men elk oogenblik in stelling te moeten komen, of wordt eerst eene voorbereidende stelling ingenomen, van waaruit met dieren in batterij gekomen wordt, dan wordt het achter stuk aan de vooraffuit verbonden. Alsdan wordt de druk in de draagringen 5 K. G. grooter dan bij het veerspoormaterieel, het geen van weinig of geen invloed is, terwijl verder het stuk alsdan door meerdere lengte wel minder handelbaar is in geaccidenteerd terrein, doch toch nog voldoende beweegbaar. De vergelijkende beproeving van het getrokken vervoer van het K. T. (met opgeladen achterstuk), V. S. en 7 c.M. K. A. ma terieel had plaats in het meest afwisselende terrein, waarbij, om tot eene goede onderlinge vergelijking te komen, het getrokken vervoer dikwijls nog toegepast werd daar, waar gedragen ver voer aangewezen wasalleen toch door de grens van mogelijk heid van getrokken vervoer te naderen, zou het onderling ver schil, dat toch nooit groot kon zijn, aan den dag treden. De uitslag dezer proeven, voor zoover het getrokken vervoer

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 74