66 meest gunstige omstandigheden in 2 minuten geschieden en het afladen in 1 min. 30 sec. In normale omstandigheden geschiedt het opladen minstens even vlug als bij het 7 c.M. K.A. materieel en iets vlugger dan bij het V.S. materieel, niettegenstaande er 4 instede van 3 dieren opgeladen moeten wordenvoor het afladen is iets meerdere tijd noodig min.) dan bij 7 c.M. K.A., doch minder dan bij het Y.S. stuk. Zijn de omstandigheden ongunstig, bv. op een smalle galangan, zoodat bij het opladen moeilijkheden worden ondervonden, dan wordt door het vermeerderd aantal dieren de tijd voor het opladen van het K.T. stuk iets langer dan bij 7 c.M. K.A. en 7. c.M. L/14 Y.S. Zoo was bv. eenmaal de tijd onder dergelijke ongunstige omstandigheden voor 7 c.M. K.A. 4 min. 11 sec. en voor het K.T. stuk 5 min. 19 sec. d. Het met handen bewegen van het stuk. Dit geschiedt even gemakkelijk als bij de andere kanonnen, indien het achterstuk niet geplaatst is, doch is, door het meer dere gewicht in de hand, iets zwaarder, wanneer het achterstuk wel geplaatst is. e. Het in batterij stellen. Wordt elk oogenblik verwacht, dat men in batterij zal kunnen komen, of wordt eerst eene voorbereidende stelling ingenomen, dan zal men met het achterstuk aan de vooraffuit verbonden marcheeren, dan wel in de voorbereidende stelling het achter stuk aanbrengen en verder de voetstukken voor opzet en vizier korrel reeds plaatsen onder deze omstandigheden is de tijd, voor het in batterij stellen benoodigd, voor het K.T. stuk gelijk aan dien voor dat van 7 c.M. K.A. en, door het gemakkelijk stellen van de affuitschop, iets minder dan voor het Y.S. stuk. Moet onverwacht uit de marschcolonne in stelling worden ge komen, dan geeft het afladen en plaatsen van het achterstuk eenig oponthoud, doch niet veel, daar in den hiervoor benoo- digden tijd toch eerst moet worden afgespannen en het lamoen uitgenomen dit geldt alleen voor complete bedieningontbreken

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 78