HOOFDSTUK III. A. Schietproeven met de Houwitsers van 10.5 c.M. Dooi de firma Krupp waren schootstafels uitgezonden voor 6 verschillende ladingen met aanvangssnelheden van 250 tot 118 M. Daar het niet in de bedoeling lag andere schootstafels te berekenen, moesten de ladingen worden bepaald, waarbij de schootstafelsnelheden werden bereikt. Daartoe werden met elk der in de schootstafels vermelde ladingen 4 tot 5 schoten gedaan en daarbij Vq gemeten. De gevonden snelheden en daarbij behoorende ladingen werden graphisch uitgezet en in de getrokken kromme lijn de ladingen afgelezen, welke behoorden bij de schootstafelsnelheden. De kleinste lading bestaat uit één kardoes, de grondkardoes,. de daarop volgende lading uit de grondkardoes en één aanvul lingskardoes, en zoo vervolgens, zoodat de grootste lading uit de grondkardoes en 5 aanvullingskardoezen bestaat. De meting van de tophoeken der verspreidingskegels van de granaatkartetskogels had plaats door het projectiel door een hou ten schijf tot springen te brengen, het springpunt photografiscb op te nemen en een treffer beeld op te vangen. Bij de te voren gedane metingen van de snelheid, die door de spiinglading aan de granaatkartetskogels wordt medegedeeld (welke metingen alleen voor de granaatkartets met kop- en ka merlading plaats hadden), werd voor die snelheid 67 M. gevonden. Dat in de tophoeken der verschillende granaatkartetssoorten gioot velschil bestaat, blijkt hieruit, dat bij een eindsnelheid van 239 M. de tophoek voor de granaatkartets met kop- en kamer lading 17" 30' en voor de beide andere bijna 48° bedraagt. Ie. Proeven ter vergelijking van de uitgezonden vuurmonden. Over de vuurmonden zelf is niets bijzonders te vermelden. De sluitinrichting en ook de in het sluitstuk opgenomen ont stekingsinrichting vertoonen dezelfde goede eigenschappen, wat eenvoudige behandeling en steeds verzekerd goede werking betreft,, als bij het snelvuur veld- en berggeschut. Haperingen bij de be diening, weigeiingen of nabranders hebben zich niet voorgedaan.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 80