77 De scherven van de brisantgranaat woiden met veel meer kracht weggeslingerd dan die van de gewone granaat; terwijl scherven van eerstbedoeld projectiel bij een gewicht van 10 tot 30 gram in den regel door 2.5 c.M. kemirihout slaan, is dit met scherven van de gewone granaat eerst bij een gewicht van boven 30 gram het geval. De scherven beneden 10 gram leggen bij de beoordeeling weinig gewicht in de schaal. Het groote aantal te kleine schei ven van de brisantgranaat wijst er op, dat de springlading van dit projectiel te brisant werkt. Daarom werd een ontstekingslading van salpeterkruit beproefd, doch daarbij is de scherfwerking te gering, terwijl bovendien niet de geheele uit pikrinezuur bestaande springlading verbrandt. Intusschen is de scherfwerking te verbe teren door een goede regeling van de springlading en de ontste kingslading daarvoor zullen echter meerdere proeven noodig zijn. Tevens blijkt uit deze springproef, dat de gewone granaat geheel onvoldoende scherfwerking heeft en dus van aanwending van dit projectiel tegen levende doelen geen sprake kan zijn. De scherfwerking van het in beweging zijnde projectiel blijkt uit de verschillende daarmede afgegeven vuren (zie hiervoren). De mijnwerking der granaten werd nagegaan dooi eenige projectielen 0,5 M in te graven in vochtigen doch vasten grond en tot springen te brengen. Men verkreeg goed afgeteekende trechters van een ellipsoïden vorm. De afmetingen waren: bij brisantgranaat 68 bij 85 c.M. bij gewone graanaat 54 bij 65 c.M. Bij verschillende vuren was er voorts gelegenheid de door granaat- en brisantgranaat in grond van verschillende graden van hardheid geslagen trechters op te nemen. Daarbij bleek: le. Brisantgranaten maken bij groote invalshoeken, in eenigs- zins lossen, vochtigen grond, trechters van 1.5 tot 2 M. middellijn en van 0.5 M. tot 0.75 M. diepte; gewone granaten maken in denzelfden grond trechters van 1.2 M. middellijn en 0.5 M. diepte.. 2e. In vasten doch vochtigen grond slaan brisantgranaten onder dezelfde omstandigheden trechters van 0.8 M. middellijn en 0.5 M. diepte; van gewone granaten is dit niet opgenomen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 89