78 3e. Bij kleinere invalshoeken worden de trechters langer, doch minder breed en diep. Ter beoordeeling van de uitwerking tegen muren, werd met de brisantgranaat met lading No. 1 geschoten tegen een muur van riviersteenen, hoog 2.5 M., breed 2 M. en dik 0.3 M. Het projectiel sprong onmiddellijk achter den muur. Twee dergelijke muren werden elk door één schot geheel in puin gelegd. Over de uitwerking van de brisantgranaat zal verder worden gehandeld bij de vergelijking der verschillende projectielsoorten. Van de granaatkartetsen werden onderzocht de doorslagkracht der kogeltjes, de uitwerking tegen gedekte en ongedekte doelen, hare geschiktheid om de kartets te vervangen, en verder de tophoek van den verspreidingskegel (zie voren), de afwijking van de as van dien kegel ten opzichte van de baan, gunstigste inter val en gunstigste springhoogte. Aangezien geen kartetsen waren uitgezonden en de granaat en brisantgranaat voor het afslaan van een stormaanval niet ge schikt zijn, niet alleen omdat het springpunt op de zeer korte afstanden niet nauwkeurig genoeg kan worden geregeld, maar ook omdat de scherven der springende projectielen terugkomen en de dieptewerking te gering is, moest worden onderzocht of de granaatkartets geschikt is om daarmede op zeer korte afstan den te vuren. In de bij de uitgezonden vuurmonden gevoegde nota was ver meld, dat, bij tempeering op een even voorbij het nulpunt op de tijdbuis aangebrachte streep, de granaatkartets springt op 100 tot 150 M. vóór den vuurmond. Daarom werd met die tempee- ring een serie van 12 schoten gedaan. Ook met andere kleine tempeeringen werden eenige schoten gedaan, en werd daarvan tevens gebruik gemaakt om een oor deel te verkrijgen over de uitwerking van de brisantgranaat op een ongedekt doel bij klein interval. Bij alle schoten, ook bij de grootere intervallen, was de door slagkracht der granaatkartetskogels voldoende om mensohen en paarden buiten gevecht te stellen. Voorts blijkt uit de verkregen uitkomsten: le. de groote regelmatigheid in de aanvuring en het doorslaan der buizen en de regelmatige brandtijd bij kleine tempeeringen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 90