79 2e. dat de granaatkartets, getempeerd op de streep voorbij het nulpunt, in den regel op 25 M. vóór den vuurmond springt en dat bij kleinere tempeeringen kans bestaat op springers in de ziel. Se. dat geen verschil bestaat in de ontsteking der springla dingen van de verschillende projectielen. 4e. de groote uitwerking van de brisantgranaat bij klein in terval, doch de geringe uitwerking van dit projectiel bij inter vallen, waarbij de granaatkartets nog voldoende trefkans waar borgt. Daar nu gebleken was, dat de granaatkartets bij kleine tem peeringen regelmatig werkt en den dienst van kartets kan doen, werden geen verdere proeven genomen om na te gaan of dit ook het geval zou zijn als zij kort vóór den vuurmond tegen den grond werd geschoten. Op grond van de ondervinding bij het snelvuur veld- en berggeschut kan a priori worden aangenomen, dat de uitkomsten dan minder goed zullen zijn. Voorts werd uit de bovenstaande vuren het besluit getrokken, dat, voor gebruik als kartets en in het algemeen voor het vuren tegen ongedekte doelen, de granaatkartets met kop- en kamer lading de voorkeur verdient boven de beide andere soorten. Voor een juiste beoordeeling der drie soorten granaatkartetsen moet nog vermeld worden, dat bij het springen de stalen bus van de granaatkartets met kop- en kamerlading in haar geheel blijft, terwijl die van de andere granaatkartetsen wordt ver brijzeld. De uitwerking van de granaatkartets tegen gedekte en onge dekte doelen kan worden opgemaakt uit de hiervoren opgeno men schietuitkomsten. Bovendien werden nog 2 vuren afgegeven met granaatkartets met kop- en kamerlading op een aaneengesloten houten schijf, breed 28 en hoog 2 M., opgesteld op 3000 M. en op 2000 M. Daarbij werd gevonden: le. vuur14 granaatkartetsen met 392 treffers, dus gemid deld 28 per schot; 2e. vuur9 granaatkartetsen met 358 treffers, dus gemiddeld 40 per schot. Over den stand van de as van den verspreidingskegel ten

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 91