80 opzichte van de baan en over het gunstigste interval zal latei- worden gehandeld. De vraag moest nu worden beantwoord, welke projectielen be houden moeten blijven en daartoe zou de te verkiezen granaat kartets worden vergeleken met de brisantgranaat. "Vooropgesteld, dat de houwitser voornamelijk bestemd is voor het beschieten van doelen achter dekkingen, is de brisantgra naat voorzien van tijdschokbuis het aangewezen projectiel. Bij verschillende vuren is gebleken, dat één enkele gunstig sprin gende granaat een moorddadige uitwerking kan hebben. Er zijn echter vele gevallen denkbaar, waarin de behoefte aan een gra naatkartets zich zal doen gevoelen. In de eerste plaats toch zullen zich niet altijd gedekte doelen voordoen, en zal de houwitser dan ook ongedekte doelen onder vuur moeten nemenvoorts zal een aanvaller te eeniger tijd zijn dekking moeten verlaten om voorwaarts te gaan, dan wel terug te trekken. Ook tegen gedekte doelen zal men soms de brisantgranaat niet kunnen aanwenden, bv. als zich eigen troepen in het terrein bevinden en deze gevaar zouden loopen door de met groote kracht zijwaarts (en wellicht ook achterwaarts) geslingerde scherven te worden getroffen. In deze en nog vele andere ge vallen zou het gemis van een granaatkartets den houwitser tot werkeloosheid doemen. Daarom is het medevoeren van een granaatkartets een drin gende eischdit projectiel zal echter ook tegen doelen achter dekkingen goede uitwerking moeten geven. Voor ongedekte doelen is de granaatkartets met kop- en ka merlading te verkiezen. Uit de hiervoren opgenomen schiet- uitkomsten (voornamelijk de vuren 4, 5 en 6) kan echter wor den opgemaakt, dat zij ook tegen doelen achter dekkingen niet zóóveel bij die met kop- en met centraallading achterstaat, dat alleen daarvoor de nadeelen van laatstgenoemde projectielen moeten worden aanvaard. Ook bij het vuren met kleine la dingen gaf de granaatkartets met kop- en kamerlading bevre digende uitkomsten, zoodat kan worden gezegd, dat deze in het algemeen de voorkeur verdient.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 92