81 De gewone granaat staat zoowel in scherfwerking als in mijn- werking bij de brisantgranaat achterzij zou alleen waarde kunnen hebben als inschietprojectiel, doch is daarvoor niet noo- dig, omdat de granaatkartets in schokstelling daarvoor zelf ge schikt is en de brisantgranaat meestal ook. Laatstgenoemd projectiel veroorzaakt bij het springen een zeer donkere, bijna zwart gekleurde wolk, doordien de springlading met een rook- gevende stof is vermengd. Mocht het geval zich voordoen, dat ten gevolge van de kleur van het terrein deze donkere wolk niet duidelijk zichtbaar is, dan kan de granaatkartets worden gebruikt om voor de brisant granaat baan te bepalen. De banen dezer projectielen komen daarvoor voldoende overeen. Ook in aanmerking genomen, dat de gewone granaat alleen met schokbuis kan worden gebruikt, welke buis met het oog op de kleine ladingen zeer gevoelig is en eerst bij het vuren kan worden geplaatst, is de ondoelmatigheid en overbodigheid van dit projectiel voldoende bewezen. De brisantgranaat is het hoofdprojectiel voor een veldhou- witser. Bij het springen in de lucht heeft zij, door de hevige werking der springlading, waardoor zij in vele scherven wordt verdeeld, die met groote kracht ook zijwaarts worden weggeslingerd, groote uitwerking. Daarvoor is echter noodig, dat het springpunt nauw keurig geregeld wordt, wat niet altijd gemakkelijk zal zijn. Bij vele der afgegeven gevechtsvuren is gebleken, dat een achter de dekking springende granaat zeer goede uitwerking kan hebben als de invalshoek groot genoeg is, doch dit is juist oorzaak, dat de regeling van het springpunt bezwaarlijk kan zijn, omdat ge ringe afwijkingen van dit gewenschte springpunt de uitwerking nagenoeg tot nul terugbrengen. Echter heeft de brisantgranaat ook in schokstelling goede uit werking. Kleine borstweringen worden door één gunstig sprin gend projectiel over een breedte van 1 tot 2 M. geheel opgeruimd. Reeds bij de gevechtsvuren is dit gebleken. Bij het onderzoek van de buizen bleek verder, dat een borst wering van hard geworden grond, hoog 0.6 M. en dik 1 M., door 6

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 93