82 twee gunstig springende brisantgranaten bij een eindsnelheid van ongeveer 200 M. over een breedte van 1.6 M. totaal werd op geruimd. Bij gebruik van de brisantgranaat zal het dikwijls moeielijk zijn uit te maken of men de buis als tijd- dan wel als schok- buis moet laten werken het individueele inzicht van den vuur- leider zal dan moeten beslissen. De schokbuisdie bij de gewone granaat wordt aangewend, is dezelfde als reeds in gebruik bij de granaten van 12 c.M. Hw. en Mr. A. Bij de genomen proeven bleek, dat deze buis niet snel werktbij een trefsnelheid van 250 M. sloegen twee grana ten door 1.7 M. vrij harden grond en sprongen eerst 3 M. ach ter het punt, waar zij uit den grond waren gekomen. De tijdschokbuis bleek met voldoende zekerheid te werken om de ontsteking van het projectiel steeds te waarborgende aanvuring veroorzaakt weinig spreiding en de brandtijden zijn regelmatig. Verschillende keeren zijn ontijdige springers voorgekomen, doch nimmer dicht voor den vuurmond, zoodat zij geen gevaar voor de bediening opleverden. Zij worden daaraan toegeschreven, dat van de 3 sasringen er 1 of 2 regelmatig branden, doch de vlam onder de andere sasringen doorslaat. Daar zulke ontijdige springers gevaar kunnen opleveren voor eigen troepen, moet in dit gebrek van de buis zijn voorzien alvorens zij kan worden ingevoerd. De schokinricbting der buis is voldoende gevoelig. Bij de grootste lading, dus bij kleine invalshoeken, werkt zij met vol doende zekerheid op 600 M. en daarbovenbij kleinere ladingen werkt zij in den regel reeds op afstanden van 400 tot 500 M. Bij voldoende vertraging van het projectiel werkt de schok- inrichting snel. Dit bleek reeds bij het meten der tophoeken van granaatkartetsen. Bovendien werd bevonden, dat bij het schieten tegen borstweringen van vrij vasten grond het projec tiel reeds springt na 0.6 M. en in lossen grond na 0.8 M. te zijn ingedrongen (trefsnelheid 200 tot 250 M.). Bij het schieten op een borstwering op korten afstand, werd een vertraagde werking van de buis verkregen door de onderste schokinrichting te verwijderen en de buis een iets g rootere tem-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 94