- 88 peering te geven dan voor den afstand noodig was. Yan de 6 aldus gebruikte buizen hebben 2 de springlading niet ont stoken. Uit de 4 springers bleek het groote voordeel dat er aan verbonden zou zijn, als men aan de buis eene vertraging zou kunnen gevende brisantgranaten, waarop de buizen waren ge plaatst, sprongen na de borstwering te hebben doorboord of nog daarin, doch dicht bij de binnenkruin. Alle hadden een ver woestende uitwerking. De tijdschokbuis heeft hetzelfde nadeel als die van het snel vuur veld- en berggeschut, n. 1. dat zij niet zonder beschadiging kan worden geopend. Ook is deze buis van aluminium vervaardigd, dus niet geschikt voor een tropisch klimaat. De kardoeshulzen zijn van messingter beproeving werden er ook eenige van aluminium uitgezonden. Nieuwe messingen hulzen geven nooit gasontsnapping of klem ming, noch vóór, noch na het schot. Éénmaal en tweemaal gebruikte messingen hulzen gedragen zich geheel als nieuwe. Bij de proeven is gebleken, dat men eenmaal gebruikte hulzen zoo noodig zonder kalibreeren voor de tweede keer zou kunnen gebruiken. Voorts werden nog beproefd 5 messingen hulzen, die volgens opgave van den fabrikant reeds 7 maal gebruikt waren. Deze voldeden nog zeer goed; zelfs toen zij voor de 9e maal werden gebruikt, was er niets bijzonders aan op te merken. Nieuwe aluminium hulzen gaven geen klemming en geen gas ontsnapping, evenmin als de éénmaal gebruikte. Vijf stuks hulzen, die volgens opgave 5 maal waren gebruikt, kon den niet zonder bezwaar voor de 6e maal worden gebezigd. Twee stuks veroorzaakten na het schot ernstige klemmingbij twee an dere was eveneens klemming waar te nemen, doch minder sterk. Aluminium hulzen hebben het groote voordeel licht te zijn het is echter de vraag of zij op den duur tegen een tropisch klimaat bestand zijn. Tijdens de proeven werden ook eenige gegevens verzameld ter vergelijking van de banen van geieone granaatbrisantgranaat en granaatkartets.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 95