84 Uit geschoten seriën met deze projectielen werd opgemaakt, dat de banen van gewone granaat en brisautgranaat op een afstand van ongeveer 2700 M. onderling te veel verschillen, dan dat eerstgenoemd projectiel voor het inschieten zou kunnen worden gebruikt, terwijl de banen van brisantgranaat en granaat kartets beter overeenstemmen. B. Rijproeven met de Houwitsers van 10.5 c.M. Deze rijproeven hadden tegelijkertijd plaats met het laatste gedeelte van die, welke vergelijkend werden gehouden met de kanonnen van 7 c.M. L/28 Y.S. en K.T. Dezelfde punten werden bij deze proeven nagezien. Punt I. Invloed van het gewicht en de stabiliteit van het geheel uitgeruste stuk met en ZGnder opgezeten manschappen bij het vervoer met de bij de veldartillerie in gebruik zijnde inheemsche paarden In het met de firma Krupp gesloten contract betreffende het 10.5 c.M. Veldhouwitser materieel werd de bepaling opgenomen, dat het gewicht van het volledig uitgeruste stuk en den volle dig uitgerusten caisson ongeveer 1140 K.G. moest bedragen en dat de constructie zooveel doenlijk overeen moest komen met het proef-veld materieel. Daar dit laatste zoo streng als mogelijk doorgevoerd is, de gewichten van de complete uitgeruste vierradige voertuigen (voor alle 1157 K.G.) beneden die van het reeds beproefde materieel van 7 c.M. L/28 blijven, bovendien de gewichten van voor-en achterstel niet veel uiteenloopen bij de thans beproefde stelsels, zoo kan geheel verwezen worden naar hetgeen hieromtrent hier- voren bij de „rijproeven met het veldmaterieel" gezegd is. Wat de stabiliteit betreft, deze is zoowel bij den V S. als bij den K.T. houwitser zeer groot. Men kan aan den caisson een zijwaartsche helling geven van 38°, aan den K.T. Hw. van 42° en aan den V.S. Hw. van 46°. voor er kans van omkantelen bestaat, zoodat in ronde getallen met beide rechter- of linkerraden tegelijk of afzonderlijk over hindernissen respectievelijk van 85 c.M., 1 M. en 1.10 M. hoogte of diepte kan gei eden worden, voordat de voertuigen kans hebben om te slaan.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 96