86 bij den Hw. V. S. 6 M. K. T. 6.70 M. caisson Hw. 5.75 M. Bij al deze wendingen schuurt het binnenrad tegen de zij- wang van de affuit. Bij het wenden op kampongwegen met paggers aan beide zij den moet rekening gehouden worden met de omstandigheid, dat de vuurmond buiten de raden uitsteekt en wel bij Hw. Y. S. 0.3 M. K. T. 0.17 M. Punt III. Voor wichtigheid van den disselboom op horizontaal terrein en bij het op- en afgaan van hellingen. Hier geldt geheel het terzake aangeteekende bij het veld- materieel, waarom volstaan wordt met daarnaar te verwij zen. Punt IV. Handelbaarheid van het afgelegde stuk. De handelbaarheid van het afgelegde stuk laat, niettegen staande den geringen druk van den staart in de hand, in ver gelijking met het kanon van 7 c.M. L A. (50, 55 en 75K.G-. resp. bij Hw. V. S., Hw. K.T. en 7 c.M. L A.) veel te wen- schen over. Dit komt beter uit op hellend terrein en bij het doorgaan van slooten dan op vlak terrein. Moge dit gedeeltelijk aan het meer dere gewicht (790 en 625 resp. voor de beide houwitsers en 7 c.M. L.A.) worden toegeschreven, dit kan niet de eenige reden zijn de breede en korte en daardoor onhandige vorm van de affuit (bij K.T. nog erger dan bij V. S.), waaraan niet voldoende plaats is voor alle kanonniers, zoodat eenigen niet op de voor- deeligste wijze kunnen werken, en de onpractische plaatsing van de handvatten, zijn met het hooger gewicht de oorzaken, dat het stuk veel minder handelbaar is dan een kanonaffuit met vuurmond van hetzelfde gewicht. Onderstaand staatje geeft een beeld van de geringe handel baarheid in vergelijking met 7 c.M. L. A.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 98