89 Tapan ligt op een afstand van ruim 27 palen van het strand en is langs een vrij goeden weg, grootendeels door een oerbosch loopende, te bereiken of wel per prauw langs de rivier stroom opwaarts, waartoe 3 a 4 dagen noodig zijn; de reis van Tapan naar Pasir Ganting daarentegen, stroomafwaarts, vereischt slechts 10 a 12 uur. Ongeveer 9 uur 's morgen werd afgemarcheerd, de trein met 378 dwangarbeiders, waarbij 4 soldaten-ziekenverpleger met tas- schen waren ingedeeld, zou spoedig volgen. Na een marsch van 2^ uur werd Indrapoera, de standplaats van den Controleur, bereikt en daar halt gehouden om den trein op te wachten. Eerst 's namiddags 3 uur kon de tocht worden voortgezet. Na een uiterst vermoeienden marsch, te vermoeiender omdat het spoedig zóó donker was, dat men zijn voorman niet kon zien, moest ondanks herhaalde rustperioden, in het bosch halt gehouden worden, daar de dwangarbeiders met hunne vrachten niet verder konden en enkelen zeer uitgeput waren. Door enkele personen werd evenwel om ruim 11 uur's avonds het doel bereikt en werden eenige militairen met den Officier van Gezondheid, daar aanwezig, tandoes, opwekkende middelen en alle beschikbare dwangarbeiders uitgezonden om de zieken af te halen en den trein hulp te verleenen. In den loop van den nacht en s'morgens kwamen geleidelijk alle dwangarbeiders zeer vermoeid te Tapan aan Het afsluitingsdetachement, sedert November van het vorige jaar te Tapan gelegerd, was in Inlandsche huizen midden in den kampong gehuisvest; ook voor de dwangarbeiders waren eenige dergelijke huizen ingehuurd. Hoewel deze houten gebouwen slechts een beperkte ruimte aan boden en de toetreding van licht en lucht veel te wenschen over liet, had dit geen ongunstigen invloed op den gezondheidstoestand van den troep uitgeoefend. Er kon trouwens niet aangedrongen worden op ingrijpende veranderingen, daar die huisvesting slechts van zeer tijdelijken aard was en een bivak werd gebouwd op een afstand van Hr 20 minuten gaans buiten het centrum van den kampong. De kampong ligt aan de rivierde afvoer van fae- caliën en verder afval leverde geen bezwaar op; in de behoefte aan drinkwater kon slechts voorzien worden door het rivierwater

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 199