94 De geneesmiddelen enz. waren verpakt in kisten van 15X51X49 c.M. meerendeels tweemansvrachten, welke verpakking in Korintji zeer goed had voldaan. De Chefarts, meenende dat geen rekening was gehouden met de omstandigheid, dat bij de Expeditie naar Celebes voor 't vervoer van vivres enz. hoofdzakelijk van trein - paarden zou gebruik gemaakt worden, had gaarne nog verandering in de verpakking gebracht, doch rekende nu voor het vervoer op het t. g. t. in gebruik stellen van de 20 karren, geladen op het vivresschip „Bromo" 1). In de militaire apotheek te Weltevreden werden nog kinine pillen, bismuth-poeders, dove. ipoeders, verbandpakjes aangemaakt ten einde onmiddellijk na het debasement de voorraden van de Geneeskundige Sectiën te kunnen aanvullen. Ei kon n.l. met vrij groote zekerheid worden voorzien, dat de Militaire Apotheker in de eerste dagen na aankomst ter reede Badjowé geen gelegenheid zou hebben bedoelde genees- en ver bandmiddelen in voldoende hoeveelheid aan te maken. Met het oog op de in Zuid-Celebes tot voor eenige maanden geheerscht hebbende cholera, die mogelijkerwijze bij aankomst van versche troepen weder zou kunnen opflikkeren, werd het door den Chefarts noodig geacht eene flinke hoeveelheid ruwe carbol, groene zeep en sublimaat aan de uitrusting der veldapotheek toe te voegen. Door de toevoeging van het magazijnschip „Bromo" aan de expeditie, achtte de Chefarts het onnoodig Serie II en III achter te laten en werd besloten alles, op aanwijzing van den Militairen Apotheker Hegewisch, in dat schip te laden, zoodanig evenwel dat Serie I het meest voor de hand lag 2). De inlading en rangschikking der verschillende kisten had naar door den Chefarts gegeven voorlichtingen onder toezicht 1) Voor Zuid-Celebes word verondersteld, dat do treinpaarden hoofdzakelijk bij de colonnes zouden gebruikt worden. Verpakking in tweemansvrachten werd voordoelig geacht, om het aantal colli niet belangrijk te vergrooten, terwijl op de operatiebasis de apotheker voldoende gelegenheid zou hebben, telkens wanneer genees- en verbandmiddelen moesten worden doorgezonden deel 200 n00(lio over te pakken, zooals ook in Korintji is geschied 2) Met het gebrek aan plaatsruimte op de Bromo», waarover later werd geklaagd was dit toch wel een bezwaar.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 108