96 omdat die ruimte werd ingenomen door op Soerabaja ingeladen genie-materieel en slachtvee. Voor het vertrek der expeditie werd nog bepaald, dat de te Soerabaja gereed gemaakte barakken van het velthospitaal niet zouden worden medegenomen. Daar het Röntgenapparaat naar alle waarschijnlijkheid in de eer ste weken niet zou kunnen worden gebruikt, werd het voorloopig aan het hospitaal te Soerabaja in bruikleen afgestaan. De tijd na het vertrek van de „Bromo" tot het embarkement der troepen werd benut tot het samenstellen van de noodige instructies voor de Officieren van den Geneeskundigen Dienst die aan de expeditie zouden deelnemen. Verder werden maatregelen genomen tot geregelden opvoer van ijs, zoowel van uit Makassar als van uit Soerabaja. Voor het medenemen van eene groote hoeveelheid thee was zorg gedragen, daar de tioepen zooveel mogelijk slechts gekookt water zouden mogen gebruiken. Tot zuivering van het drinkwater werden bovendien eenige leksteenen en eene groote hoeveelheid been- derenkool medegevoerd om in bivaks van eenigen duur zoo noodig te worden verstrekt. Eene groote hoeveelheid vierkante flesschen met rottan omwoeld waren op de „Bromo" geladen, ten einde de geneeskundige Sectiën in de gelegenheid te stellen, daar waar zulks wenschelijk was, eene flinke hoeveelheid zuiver water mede te voeren. Wegens ziekte werd de Officier van Gezondheid 2de klasse Dr. J. S. P. Moltzer twee weken vóór het vertrek dei- expeditie vervangen door den Officier van Gezondheid 2de klasse H. C. Nauta, die ouder in anciënniteit dan de Olficier van Gezondheid 2de klasse Dr. A. H. de Chaufepié tot Chef van het veldhospitaal werd benoemd. Ten einde op alle transportschepen over een Officier van Gezondheid te kunnen beschikken, bleven de Chefs der Genees kundige Sectiën van de Bataljons Infanterie met hun personeel en materieel bij die bataljons ingedeeld. De Chef der Genees kundige Sectie bij de hulpwapens en den trein zou met één der treincompagnieën van Semarang vertrekken; een der Officieren l) Bij de aanvankelijk beoogde rustiger verloopende -wijze van ageeren evenwel was een goed ingericht veldhojpitaal onontbeerlijk te noemen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 110