98 - hospitaalpersoneel aan te vragen, hetgeen bij een eventueele uitbreiding van het garnizoen te Makassar toch noodig zou zijn. Op den 18den Juli had op de reede van 'Badjowe de vereeni- ging van Zee- en Landmacht plaats. In verband met een eventueele landing werd, na overleg met den Oudstaanwezend Officier van Gezondheid der Marine, bepaald dat de Marine alle gewonden van de Land- en Zeemacht bij de landing in drie z. g. Roode Kruissloepen (waarin een Officier van Gezondheid der Marine) zou opnemen en vervoeren naar Hr. Ms. Zeeland. Dat oorlogsschip zou een roode kruisvlag voeren en voor de ontvangst der gewonden in gereedheid worden gebracht. Daar de gewonden, indien er veel waren, niet lang op dat schip konden blijven, de ruimte daarop was te beperkt, zouden ze per eerste gelegenheid naar Makassar worden vervoerd, liefst per Hr. Ms. „Zeeland" om onnoodig transport van het eene schip naar het andere te voorkomen. Met de overige Officieren van den Geneeskundigen Dienst, met uitzondering van den Militairen Apotheker, werd aan boord van de „van Riemsdijk" eene bespreking gehouden en bij die gelegenheid tevens hunne instructie uitgereikt. Den Chefs der Geneeskundige Sectiën werd opgedragen hun verbandmaterieel zoo noodig aan te vullen. Bij ondervraging bleek dat de meeste geneesheeren onderweg bij den overtocht van hunne garnizoensplaatsen naar Badjowe reeds verbandmaterieel en geneesmiddelen uit den voorraad der uitrusting handen verbruikt Verder achtte de Chefarts 't gewenscht een fleschje met 60 gr. Balsum peruvianum aan den inhoud van iedere tasch voor ziekenverplegers te doen toevoegen en ieder soldaat-ziekenver pleger nog extra vijf verbandpakjes in zijn zak te doen medevoe ren. Ook de voorgeschreven hoeveelheden verbandpakjes bij de sectiecommandanten dienden te worden aangevuld. Mocht er te Badjowe worden geland, dan kon op een grooten tegenstand en dus op veel gewonden onzerzijds worden gerekend. Het was wegens plaatsgebrek onmogelijk in iedere sloep extra geneeskundig personeel, desnoods afkomstig van dat van het veldhospitaal, in te deelen1/3 der sloepen zou op de hulp dier sectiecomman danten zijn aangewezen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 112