101 en 1 In], soldaat ziekenverpleger bij de treincompagnie, en 1 ge diplomeerd Eur. sergeant-ziekenopzichter of korporaal-zieken verpleger met 2 Inl. soldaten-ziekenverpleger bij de Cavalerie gedetacheerd. Trein en Cavalerie zouden voor de inname van Watampone waarschijnlijk niet kunnen worden gedebarkeerd. Verder werd de opdracht gegeven om, indien voor de komst van het ziekentransportschip gelegenheid tot evacuatie naar Makassar mocht bestaan, de zieken en de eventueele gewonden derwaarts op te zenden. Tot nu toe hadden zich 11 militairen ziek gemeld, terwijl één na een onbeduidende verwonding aan bloedvergiftiging was overleden. De meeste zieken waren M. V. lijders (buboadenitis, epididymitis). Den 20sten Juli om 7 u. 30 m., nadat bericht was ontvangen dat de vorst van Boni de eischen van het Gouvernement wei gerde in te willigen, werd met de landing begonnen en waren om 11 uur v. m. alle troepen aan wal. Het resteerende deel van de Geneeskundige Sectie van hulpwapens en trein landde met het 3de échelonevenwel waren, door een misverstand, de daar bij behoorende tandoes en tasschen voor ziekenverplegers niet aanwezig, 't Bleek echter later, dat de beschikbare hoeveelheid tasschen voor ziekenverplegers en draagmiddelen ruim voldoen de was. Daar het door de langdurige verkenningen en het ongunstige terrein te voorzien was, dat dien dag niet verder zou worden opgerukt, werd door den Chefarts naar goed drinkwater gezocht en 2 kleine bronnen met helder, goedsmakend drinkwater ge vonden. Hierbij werden onmiddellijk schildwachten geplaatst, ten einde verontreiniging der bronnen of misbruik van water te voorkomen. Daar de capaciteit dier bronnen den Chefarts niet voldoende toescheen, werden, op verzoek, door de Marine eenige vaten drinkwater aan wal gebracht. Van dit water werd 's avonds door de troepen gretig gebruik gemaakt. Gelegenheid om het water te koken bestond er niet, daar er geen kookgereedschap was medegenomen. Er werd besloten op het eiland Patiero te overnachten en door de troepen gedeeltelijk een heuvelbivak gedeeltelijk een

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 115