102 bivak aan het strand betrokken. Daar het te laat werd om zich nog in te dekken en dekmaterieel zeer schaars voorhan den was, waren de troepen verplicht in de open lucht te bi- vakkeeren. Bijzondere maatregelen om vervuiling van het bivak en den omtrek daarvan te voorkomen werden niet genomen, daar het naar alle waarschijnlijkheid slechts een bivak was voor één nacht, dat nooit weer zoude behoeven te worden betrokken. Het heuvelbivak werd 's avonds door een bende van 20 man beschoten. Zij werd verjaagd en liet 15 dooden in onze handen; onzerzijds geene verliezen, 's Nachts werd in dat zelfde bivak amok gemaakt door een gevangene, die bij het binden gelegenheid had om met een aangescherpt stukje ijzer een officier, een adjudant-onderofficier en een dwangarbeider te verwonden. De laatste succombeerde weldra aan verbloe ding door miltverwonding. Dienzelfden dag overleed nog een dwangarbeider aan beri-beri. De voeding bestond dien dag uit noodration. 's Nachts kwam er door verschillende omstandigheden niet veel van slapen. Den volgenden morgen half zeven werd verder opgerukt. Ge legenheid tot wasschen bestond niet, daar de beschikbare hoe veelheid water zulks niet toeliet. Alle veldfleschen konden evenwel aan de bronnen worden gevuld. Voor het vertrek werd nog ziekenrapport gehouden en voor een Europ. sergeant evacuatie noodig geoordeeld. Ook de boven genoemde gewonde officier werd naar boord overgebracht. De colonne was daarna als volgt samengesteld: Voorhoede. Maréchaussée-compagnie met Staf. Geneeskundige Sectie van den trein en een verbandgroep. Linker half 15de Bataljon met Staf der Geneeskundige Sectie en 2 verbandgroepen. Hoofdmacht. Een compagnie 19de Bataljonde Artillerie daarachter restee- rend deel Geneeskundige Sectie hulpwapens en trein3 compag nieën 19e Bataljon met Geneeskundige Sectie; het 9de Bataljon Infanterie met Geneeskundige Sectie en 1 sectie Genietroepen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 116