103 De Chefarts bleef bij het resteerend gedeelte der Geneeskun dige Sectie van hulpwapens en trein achter de Artillerie, ten einde de van de voorhoede en het voorste deel der hoofdmacht afkomstige zieken en gewonden op te vangen en te verzorgen. De geen tandoes medevoerende dwangarbeiders zouden worden gebruikt om de kettinggangers met gevulde tandoes, van voren komende, zoo dikwijls zulks noodig mocht zijn, af telossen; 15 dwangarbeiders voor 16 tandoes is te weinig daar ieder mensch, het gewicht der tandoes niet medegerekend, gemiddeld een drie mansvracht is. Den Chefs der Geneeskundige Sectiën van de voorhoede was vóór den tocht de opdracht gegeven hunne niet marschvaardige zieken en gewonden met ta ndoe en 2 dragers naar achteren te dirigeeren, opdat de voortroep door die gevulde tandoes geene ver traging zoude ondervinden. Ook de marschvaardige zieken en gewonden zouden zoo noodig naar achter worden gezonden. Later wanneer er met een trein mocht worden uitgerukt, zouden alle zieken met twee dragers per tandoe aan den Chef van de Geneeskundige Sectie van hulpwapens en trein worden overgegeven. Ontzaggelijk groot waren de moeilijkheden, die het terrein op leverde. Allerwege modder en bako-bako. Slechts uiterst langzaam vorderde de troep, terwijl de inval lende duisternis den opmarsch nog meer vertraagde. Stortre gens maakten den toestand nog ellendiger. De troepen snak ten naar rust. De noodrations werden in den vooravond, voor zoover zij nog niet onderweg waren opgegeten, koud genuttigd, daar geene vuren konden worden aangemaakt. Aan het verstrekken van noodrations zijn naar de meening van den Chefarts groote nadeelen verbonden, wanneer de man schappen er een onoordeelkundig gebruik van maken. Het gebeurde herhaaldelijk, dat een hoeveelheid voor 2 of 3 dagen den eersten dag reeds was verbruikt. Daar den volgenden morgen van een verder doordringen werd afgezien, gaf de Bevelhebber last naar het landingspunt terug te keeren. Van het houden van een ziekenrapport was dien morgen geen

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 117