104 sprake, wel werden er veel glaasjes met buikdrank uitgedeeld, wel meldden zich vele militairen met voetwondjes maar van eene geregelde behandeling was geen sprake. De troepen werden gedeeltelijk aan het strand, gedeeltelijk- op de heuvels in de nabijheid daarvan gelegerd en trachtten zich nog voor de duisternis eenigszins in te dekken. Dit gelukte slechts zeer onvoldoende zoodat ook dien nacht de troep sterk te lijden had door de regens. Den volgenden morgen meldden zich vele militairen met buik ziekte, koorts en voetwondjes, vooral bij de Europeanen van het L.H. 15de Bataljon, afkomstig van Banjoe-Biroe, kwamen vele recidieven van febris intermittens voor. De Chefarts ging evenwel nog niet tot evacuatie over, omdat hij overtuigd was, dat een paar dagen rust en geregelde geneeskundige behandeling de troep weer in alle opzichten voor zijn taak berekend zou maken. "Van den beginne af heeft de Chefarts zich aan den stelregel gehouden en later ook de andere Officieren van Gezondheid zooveel mogelijk doen opvolgen, alleen die zieke militairen en dwangarbeiders te evacueeren, van wie in den eersten tijd geene diensten zijn te verwachten of voor wie klimaatsverandering tot herstel der gezondheid noodzakelijk is. Eene uitzondering daarop maakten de lijders aan besmettelijke ziekten (dysenterie, typhus abdominalis etc.). Deze werden steeds zoo spoedig mogelijk geëvacueerd ten einde uitbreiding van deze ziekten onder de daarvoor te velde meer dan elders vatbare manschappen en dwangarbeiders te voorkomen. Slechts één Europ. fuselier met dysenterie viel in de termen geëvacueerd te worden, terwijl van de op de schepen achterge bleven zieken 13 militairen, waarvan 6 met venerische ziekten, voor evacuatie naar Makassar in aanmerking kwamen. Bovendien maakten nog 4 militairen, die over een paar dagen wel weer hersteld zouden zijn, een zeereis derwaarts. Het achtergelaten kookgereedschap, de veldzakken en het achtergebleven gedeelte van de uitrusting van de Geneeskundige Sectiën werden aan wal gebracht. Ook een groot gedeelte van het personeel en de dwangarbeiders van het veldhospitaal kwamen op last van den Chefarts aan land, om bij de geneeskundige behandeling hulp te bieden en bivakwerkzaamheden te verrichten.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 118