105 Het veldhospitaal werd nog niet opgericht, omdat de troep over een paar dagen toch weer moest embarkeeren. Bovendien waren er slechts weinig zieken, die een bepaalde hospitaalver- pleging noodig hadden. De zieken bleven in de bivaks, vanwaar ze afkomstig waren. Gedeeltelijk werden ze ondergebracht in een daklooze woning, die door middel van imitatieleder opnieuw werd ingedekt. Ook bij den troep kwam dat van boord aangebrachte imitatieleder zeer van pas. Het zou er tijdens het verblijf te Patiero slecht hebben uitgezien, als dat dekmaterieel niet aanwezig was geweest. Daar het evenwel onder dat imitatieleder overdag ondragelijk heet kan worden, werden de ambulance en de troepenafdaken bovendien losjes toegedekt met pisangbladeren of alang-alang. De Chefarts vond het niet noodig de meegenomen tenten aan wal te doen brengen, daar de zieken naar zijne meening in de geïmproviseerde ziekeninrichtingen beter lagen dan zulks onder tenten het geval zou zijn geweest. Die bovenbedoelde tijdelijke veldziekeninrichtingen, waarin ook hospitaalpersoneel was gehuisvest en die gedurende de geheele expeditie overal onmiddellijk bij het betrekken van een bivak van korteren of langeren duur werden op- of ingericht, ook daar waar een veldhospitaal aanwezig was, worden in den vervolge kortheidshalve „ambulances" genoemd. Deze ambulances dienden tot opname van zieken, die eenige verpleging of toezicht noodig hadden. Op plaatsen, waar een veldhospitaal was opgericht, werden daarin alleen lichtere gevallen, die vermoedelijk binnen twee of drie dagen zouden herstellen, opgenomen. In de dagboeken der Sectiechefs staan die zieken vermeld als kwartierziek. In de ambulance aan het strand werden den dag na den terugtocht opgenomen 3 Inlandsche militairen en 4 dwangar beiders. Buiten de omrastering der bivaks werden latrines gemaakt volgens het bekende systeem, wederom schildwachten geplaatst bij de bronnen en verder de noodige zorg besteed aan de betere inrichting der bivakken. Als badgelegenheid werd van de zee gebruik gemaakt.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 119