106 - Vei dor weid den Korpscommandanten op het hart gedrukt nauwlettend toe te zien op de reinheid van bivak en omgeving en op gebiuik van drinkwater in gekookten toestand, terwijl den verschillenden Officieren van Gezondheid werd opgedragen in t bijzondei hun aandacht te schenken aan de toepassing van de algemeen bekende hygiënische voorschriften. De dienst van den troep werd de eerstvolgende dagen zóó geregeld, dat de manschappen ïuimschoots hun tekort aan rust en slaap konden inhalen. Naar aanleiding van een militair, die gekeurd moest worden voor reëngagement, werd door den Chefaits de aandacht ge vestigd op het feit, dat er mindere militairen met de expeditie waren meegegaan, die binnenkort dienstexpiratie hadden, en gewezen op de eigenaardige moeielijkheden, die zich daarbij kunnen voordoen. Om ten allen tijde een overzicht te hebben van den gezond heidstoestand der verschillende troependeelen, begon de Chefarts een staat aan te leggen, waarin dagelijks Compagnie's- en detachementsgewijs het aantal Europeesche, Amboineesche en Inlandsche militairen werd aangeteekend, dat in de veldzie- keninrichting werd verpleegd of kwartierziek had gekregen. Zulks werd 2 maanden volgehouden en toen gestaakt, omdat de troepenmacht zich in kleinere detachementen oploste en daardoor de gegevens moeielijker binnenkwamen. Bij een inspectie van de uitrusting der Geneeskundige Sec tiën bleek het den Chefarts, dat deze bij alle bataljons zeer onoordeelkundig was verpakt. Bij een dei bataljons waren b. v. alle artikelen, afkomstig van de Militaire Administratie, benevens urinalen, ondersteken, inodoretoestellen, petroleumkooktoestellen en sterilisators in één groote onmogelijk over land te transporteeren kist gedaan. Die uiti ustingsartikelen werden met de beschikbare emballage middelen opnieuw overgepakt in kleine één- of tweemans vrachten. De pikhouweelen en schoppen waren, voor zooverre deze artike len waren medegenemen, bij alle Geneeskundige Sectiën reeds aan boord verloren geraakt. Ook andere artikelen mankeerden bij enkele Geneeskundige Sectiën, waren ten minste bij de

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 120