109 De beide compagnieën van het L. H. 15e Bataljon bleven onafhankelijk van hun wil iets achter en kregen juist daardoor de meeste gewonden, waaronder 3 roeiers van de Puketvaart- maatschappij, waarvan één sneuvelde. De vijand vluchtte over de sawah 's en werd door onze repeteergeweren bij tientallen neergeveld. Enkele gewonde Bonieren werden in een der ambulances opge nomen, verbonden en verpleegd. Van een afzoeken van het slagveld zooals in Europeesche oorlogen kon hier geen sprake zijn. Ten eerste lagen de neergeschoten vijanden op zulk een afstand verspreid, dat een afzoeken van het geheele gevechts- veld belangrijke vertraging in de oorlogshandelingen zou ver oorzaken, terwijl ten tweede die hulp, al geschiedt ze onder troependekking, niet alleen een tijdroovende maar ook gevaar lijke arbeid zou zijn. Toen men den volgenden dag en zelfs na de inname van Watampone begon de lijken in den omtrek te begraven, vond men daaronder nog eenige levenden, die in de ambulance wer den opgenomen. De lijken in de versterkingen bij Badjowe waren niet gemu tileerd voor zoover de Chefarts zich daarvan persoonlijk heeft kunnen overtuigen, maar droegen duidelijk de sporen van de ver schrikkelijke uitwerking van ons repeteergeweer op korten afstand. Men moet met de verdenking van mutilatie voorzichtig zijn, daar het den Chefarts is gebleken, dat ons projectiel bij verwon dingen van beenderen uitgangsopeningen kan maken, die spre kend op gesneden wonden gelijken. Onze verliezen waren naar verhouding buitengewoon gering n. 1. 2 gesneuvelden en 317 gewonden; de Marine had meeren- deels lichte gewonden en de Koninklijke Paketvaart Maatschappij 1 gesneuvelde en 2 gewonden. Alle gewonden op enkele ambulant behandelden na, werden naar de Zeeland vervoerd. Er werden 3 bivaks betrokken, één in Kampong Bena, een in Badjowe en één in kampong Lonrae. •Drinkwater was er in voldoende hoeveelheid en in goede qua- liteit voorhanden; door gebrek aan kookmaterieel kon evenwel nog niet gekookt worden.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 123