110 Daar Badjowé bij een vorige expeditie een ongunstige repu tatie, wat haar gezondheidstoestand betreft, had nagelaten, werd in overweging gegeven de bivakken aan het strand zoo spoedig mogelijk door de hoofdmacht te doen verlaten. Een verkenning van de kampongs Lona en Tjiloeroe als bivakplaats leverde geen gunstig resultaat op. Intusschen was het personeel van het veldhospitaal aan wal gekomen en had een der huizen betrok ken in Badjowe. De oprichting van het veldhospitaal werd evenwel uitgesteld tot aankomst der hoofdmacht in Watampone. De toestand der gewonden, die, op één onvervoerbare na, naar het S. S. „van Diemen" waren overgebracht, werd door een der oudere Officieren van Gezondheid nagegaan, ten einde te beslissen, welke zieken naar hunne korpsen konden terugkeeren en welke naar Soerabaja moesten worden geëvacueerd. Tevens werd aan dien Officier van Gezondheid toestemming gegeven om militairen, die tijdelijk ongeschikt waren om dienst te doen, tot herstel van gezondheid een zeereis naar Soerabaja en terug te laten maken. Den SOsten Juli werd met een colonne sterk 2 pelotons Cavalerie, de maréchaussée-compagnie, de Genietroepen en 2 Bataljons Infanterie naar Watampone opgerukt. De vivres zouden na debarkement van de treinpaarden wor den nagezonden en daarmede meekomen een Officier van Gezond heid met de Geneeskundige Sectie van hulpwapens en trein. De Officier van Gezondheid bij de maréchaussée-compagnie zou tevens zorg dragen voor de eventueele gewonden bij de Cavaleriede gewonden bij de Artillerie en Genietroepen zouden voor rekening komen van den Chefarts, die tot dat doel één sergeant-ziekenopzichter en een Inlandsch soldaat- ziekenverpleger van het veldhospitaal meenam en een tasch voor Officieren van Gezondheid van den transportdokter in bruikleen ontving. Ook bij latere tochten heeft de Chefarts dat personeel en materieel telkens meegenomen om eventueele gewonden bij den Staf der expeditionnaire troepenmacht onmiddelijk heelkundige hulp te verzekeren. Bij het doorzoeken van enkele huizen te Watampone, waar overigens geen tegenstand werd ondervonden, werd een Euro-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 124