Ill peesch sergeant gedood en ontving een Officier van Gezondheid een matten kogel tegen de rechterzijde van de borst. Omstreeks 3 uur waren alle afdeelingen te Watampone bijeen en werd het bivak betrokken in die uitgestrekte kam pong, welke voorzien is van ruime huizen, waarin de troep ge riefelijk onderdak kon worden gebracht. Ook hier werden, wat het drinkwater betreft, dezelfde hygiënische maatregelen geno men als in vorige bivaks, toezicht gehouden op het maken van latrines, keukens, en slachtplaats en de noodige wenken gegeven in 't belang van de zindelijkheid. Een der grootste huizen werd voor veldhospitaal bestemd. Het was op palen gebouwd en bestond uit ploepoehomwanding, bamboevloer en atappendak. Het terrein onder het huis werd zoo spoedig mogelijk schoongemaakt en met zand bestrooid. De linkervleugel van het huis werd aangewezen als verblijfplaats voor het personeel, de rechter voor de zieken, terwijl het voor huis werd bestemd voor de 2 Officieren van Gezondheid. De ligplaatsen der zieken werden gedekt met imitatieleder. Den 31sten Juli trad het veldhospitaal voor het eerst in werking en werden 2 zieke militairen daarin opgenomen. Daar er nog geen ziekenkost was gelost, en er ook nog geen verplegingsartikelen aanwezig waren, werd den Sectiechefs opgedragen hunne ververschingskistjes en de uitrustingsarti kelen hunner sectiën, voor zoover deze aanwezig mochten zijn, met uitzondering evenwel van manden, tasschen, romanverban den, reserveblikken met genees- en verbandmiddelen en lampen met reflector, in bruikleen af te staan aan het veldhospitaal. Alleen de Chef der Geneeskundige Sectie van het 9de Bataljon zou zijne ververschingskistjes mogen behouden om onderweg bij de aanstaande tochten de zieken van de geheele colonne tijdens den marsch en in de bivakken ziekenkost en versnape ringen te kunnen verschaffen. Bij die gelegenheid bleek, dat het dringend noodig is die ververschingskistjes beter af te sluiten. In vele blikken ontbraken artikelen, die niet op last van de Officieren van Gezondheid waren verstrekt geworden, dus onderweg of in 't bivak uit die kistjes weiden ontvreemd. Den Chef van het veldhospitaal werd verder opgedragen zich op het vivresschip „Bromo" te gaan voorzien van de noodige

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 125