- 113 dat, ook door vijandelijk vuur dat hier van een tiental Bonieren werd ontvangen, het verband der troepen werd verbroken. Eerst om 5 uur was de verbinding hersteld en daar het te laat werd om de hoofdmacht nog aan te trekken een bivak betrokken. Ook de hoofdmacht had een bivak opgeslagen. Noch de man schappen van de voorhoede, noch die van de hoofdmacht konden evenwel onder dak worden gebracht, zoodat door de hevige regen, die begon te vallen de troepen doornat werden en de bivakplaatsen in modderpoelen werden herschapen. Vooral voor de voorhoede, die ook nog van eten was verstoken, was het een treurige nacht. Den volgenden morgen werd Pasempa verkend en bezet ge vonden door een gering aantal vijanden, die bij het naderen van de troepen verdwenen met achterlating van 2 dooden. Onzer zijds werden 2 cavaleriepaarden gewond. 's Nachts werd een bivak betrokken in Oerang, gedeeltelijk in en onder huizen, gedeeltelijk onder gemaakte afdaken. Den volgenden morgen werden, met de batterij Artillerie en 2 peletons Cavalerie, die men voor het verdere gedeelte van den tocht niet meer noodig achtte, eenige zieken naar Watamponé terug gezonden. Ook de paardenarts ging met de gewonde paarden naai de operatiebasis terug. Het verdere gedeelte der colonne vertrok tegen 7 uur v. m. langs een moeielijken weg tot bij Palonghi, waar nabij een hel der stroomende rivier vrij vroeg in den namiddag een bivak werd opgeslagen. Voor de avond inviel lagen de Inlandsche militairen onder afdaken, hetgeen niet het geval was met de Europeanen, die als altijd daartoe blijkbaar te onhandig of te onverschillig waren. Van de gelegenheid tot baden werd zoo wel door mensch als door dier veel gebruik gemaakt, 't Bleek noodig, dat bij de rivier posten werden uitgezet om te voor komen dat de militairen bovenstrooms van de plaats van waar het drink- en kookwater werd gehaald gingen baden of hun be hoefte gingen doen. Het drinkwater werd uitsluitend in gekook- ten toestand als thee verstrekt. Den öden Augustus maakte een colonne een tocht naar Ama- lien en keerde 's avonds weer in het bivak terug. Bij de Euro- peesche compagnie van het L. H. 15de Bataljon, dat aan dien Bijl. 1908 8

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 127