115 was vergrooting der ligplaats voor zieken noodzakelijk. Boven dien beantwoordde het gebouw bij later inzien met het oog op de koele nachten en de vele regens niet geheel aan de eischen, die men aan eene ziekeninrichting mag stellen. Er werd dan ook naar een beter huis uitgekeken en gevonden, doch voorloo- pig nog niet in gebruik genomen, omdat dat huis door een der compagnieën nog bezet was. Intusschen was bericht ontvangen, dat de „van Diemen" op de reede lag, zoodat het veldhospitaal kon worden ontscheept. Ook goederen van de veldcantine waren aangekomen, waarvan door de militairen een zeer gretig gebruik werd gemaakt. Het is gebleken, dat het medevoeren van eene cantine op expedities ten zeerste aanbeveling verdient. De stemming van den troep wordt daardoor belangrijk verbeterd en zulks heeft indirekt een gunstigen invloed op den gezondheidstoestand. Ten einde uit te maken wie voor evacuatie naar Soerabaja in aanmerking zou moeten komen, werden samen met den Chef van het veldhospitaal door den Chefarts alle lijders in dat hospi taal onderzocht. Het resultaat was dat 28 militairen (waaron der 18 Europeanen) en 10 dwangarbeiders zouden worden geëvacueerd. Twee Europeesche militairen en een militair paar denarts zouden voor herstel van gezondheid een zeereis naar Soerabaja maken. Den 8sten Augustus werd door den Chefarts met den bivakcom mandant te Badjowe een geschikt emplacement voor 't oprichten van een apotheek en magazijn van geneesmiddelen onder een der huizen uitgezocht en den militairen Apotheker opgedragen aan de aanvragen om genees- en verbandmiddelen van de Chefs der Geneeskundige Sectiën te Watampone zooveel mogelijk en met den meesten spoed te voldoen. Ook werd bevel gegeven alle Roodekruisartikelen naaar Wa tampone op te zenden, hetgeen evenwel alleen door middel van karren zou moeten geschieden, daar de kisten ongeschikt waren voor vervoer per draagpaard en dwangarbeiders niet beschikbaar waren. Het werd wenschelijk gevonden, hoewel de gezondheids toestand der bezetting vrij gunstig was, te Badjowe een Officier van Gezondheid te detacheeren, temeer daar er te Watampone best een kon gemist worden.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 129