117 alleen een zekere hoeveelheid van de allernoodigste genees- en verbandmiddelen ontpakt. De andere waren in de kisten gebleven. Een uitvoerige verpakkingslijst stelde hem in staat zoo noodig ook uit die kisten te voorschijn te halen wat hij noodig had. De kisten waren in een afgeschoten gedeelte van het terrein onder het huis naast de apotheek opgeborgen en wel zoodanig, dat men gemakkelijk bij alle kisten kon komen, die men noodig had. Ten einde vervreemding te voorkomen, was om het zoo genaamde magazijn van geneesmiddelen een gewapende ijzer- draad versperrin g aan gebrach t. Intusschen was het veldhospitaal naar het geschiktere huis overgebracht. Verder werd een Officier van Gezondheid opge dragen om lege artis water uit alle daar aanwezige putten te verzamelen ten einde dat ter scheikundig onderzoek naar Badjowe te kunnen opzenden. Uit dat onderzoek is gebleken dat alle voor drinkwater geschikt verklaarde putten inderdaad goed drinkwater leverden. Daar bij een eventueele verplaatsing van de operatie basis naar Pampanoea drie compagnieën te Watampone zou den achterblijven, werd voor dat achterblijvende gedeelte een geschikt emplacement uitgezocht, waarop o.a. ook een klein gebouw voor een ziekenzaal van ongeveer 30 lijders werd gevonden. Een bezwaar was er echter tegen dit uitgekozen emplacement, n.l. gebrek aan drinkwater. Wel was naast het bivak van het hoofdkwartier een put, die overvloedig en goed drinkwater leverde en op ruim 200 M. buiten het bivak een heldere bron, doch de put op het emplacement zelf was vervuild en leverde weinig water. Na vergeefsche pogingen van de Genie om nortonbo- ringen te verrichten werd de put schoongemaakt, zoodat het water weer helder en drinkbaar werd. De bezetting van Badjowe werd om de vijf dagen ongeveer afgelost. Hierbij waren geen hygiënische overwegingen in het spel daar de gezondheidstoestand van de troepen te Badjowe •steeds gunstig was. Trouwens indien zulks niet het geval ware geweest, had de Chefarts daartoe toch Diet geadviseerd. De ondervinding bij het bezetten van eenige werken in do •omgeving van Tandjong-Priok had den Chefarts geleerd, dat bij

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 131