- 118 herhaaldelijk aflossen der troepen gelegerd in ongezonde bivaksr in casu het werk Oosthavenkanaal en in de tijdelijke kazernes te- Tandjong-Priok, minder goed de voorbehoedende maatregelen in acht worden genomen, dan wanneer de manschappen weten gerui- men tijd op die plaatsen te moeten vertoeven. Wanneer in dergelijke gevallen alleen de zieke, dus de voor malaria vatbare manschappen worden vervangen door gezonde, blijft er op 't laatst een kern van lieden over, die bestand zijn tegen de aldaar heerschende ziekmakende agentia. Bij voortdu rende aflossingen van het geheele detachement worden alle voor malaria vatbare militairen van de geheele troepenmacht geïnfec teerd. De periodieke aflossingen van Badjowé waren in zooverre noodig om de geheele troepenmacht in een gelijken staat van training te houden en de uitrukkende diensten op alle troepen gelijkmatig te doen drukken. Een Officier van Gezondheid werd aangewezen bij het achterblij vende gedeelte om als Chef van de ziekeninrichting op te treden en met den Chef van het veldhospitaal in overleg te treden over het achterlaten van de benoodigde utensiliën en instrumenten. Verder werd bepaald, dat bij het vertrek der troepen naar Pam- panoea de militaire Apotheker de geheele Serie III aan boven genoemd Officier van Gezondheid zou afstaan benevens zijn apo- theek-utensiliën. De veldapotheek te Badjowe zou tegen dien tijd worden opgeheven en de voorraad genees- en verbandmiddelen en utensiliën wederom naar de „Bromo" worden teruggebracht. Ook de militaire Apotheker zou zich op de Bromo inschepen en- later bericht ontvangen wanneer er te Pampanoea wederom een veldapotheek zou kunnen worden opgericht. Ten einde tijdig wederom voor zijn arbeid gereed te zijn zou door hem reeds nu aan den Eerstaanwezend Apotheker te Soera- baja een suppletoire aanvraag om een ander stel apotheek-uten- siliën worden ingediend. Chininepillen, waarvan het gebruik zeer groot was in verband met de aanwending daarvan als prophylacti- cum tegen malaria, zouden intusschen van uit Batavia wórden- aangevraagd. Den 9den Augustus was een Europeesche compagnie per s.s. „van Diemen" naar Balangnipa vertrokken ten einde in gemeen-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 132