120 betreft, het even goed konden hebben als in een veldhospitaal. Een gedeelte van de uitrusting van het veldhospitaal was naar Watampone opgevoerd. Bovendien werden voor de ziekenzaal al daar nog 10 stalen veldbedden in gebruik genomenvoor Europ. patiënten kon worden beschikt over eenige ijzeren kribben met stroo- en bultzakken, terwijl voor Inlandsche patiënten baleh- baleh 's zouden worden aangemaakt. Een goede verpleging van de- zieken bij het achterblijvende gedeelte was derhalve verzekerd. Den 21sten Augustus vertrok een colonne naar Pampanoea Alle zieken bleven te Watampone achter met opdracht ze na herstel naar Pampanoea op te zenden. Kort voor de verplaatsing van de operatiebasis had nog een evacuatie van zieken uit het veldhospitaal naar Soerabaja plaats- Toch gingen er met inbegrip der gewonde Bonieren nog 31 patiënten van het veldhospitaal in de nieuwe veldziekeninrich- ting over. Bij den tocht van Watampone naar Pampanoea werd door de Geneeskundige Sectie de volledige uitrusting medegevoerd. Hierbij bleek, dat het aantal draagkrachten per Geneeskundige Sectie te klein is. Daar er niet genoeg draagkrachten waren om het imitatie leder, dat hier en daar goede diensten had bewezen, mede te voe ren, werd een gedeelte der tandoes daarvoor gebruikt onder voorwaarde evenwel, dat deze ledig zouden worden gemaakt, zoodra het vervoer van zieken zulks noodig mocht maken. De maréchaussée-compagnie heeft gedurende de geheele expe ditie het hun te Patiero in bruikleen gegeven imitatieleder medegevoerd. Door hunne op Atjèh gebruikelijke methode de tandoes Gwynfé zonder draagstokken mede te voeren, hadden ze daarvoor draagkrachten beschikbaar gekregen. Mochten er onverhoopt wat veel zieken worden medegevoerd, dan werd dit imitatieleder niet weggegooid, maar door een der manschappen zelve gepikold, wel. een bewijs, dat zij dat dekmaterieel op hoogen prijs stelden. Den 23sten Augustus kwam de colonne te Pampanoea aan, alwaar een bivak werd uitgezocht, dat door lokale omstandig heden in de lengte gerekt langs de rivier kwam te liggen. Putten waren er niet, zoodat drinkwater uit de rivier moest

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 134