121 worden gehaald. De plaatsen voor het halen van drinkwater, voor het baden van mensch en dier, voor keukens, privaten en slachtplaats werden aangewezen en een streng toezicht op het gebruik uitgeoefend, terwijl met het oog op den grooten afstand van het bovenstrooms gelegen gedeelte van het bivak tot de privaten nog afzonderlijk latrines aan den sawahkant werden gemaakt. Daar het rivierwater eenigzins troebel was, moest het eerst door leksteenen met gekorrelde beenderenkool worden gezuiverd. Het beste en grootste huis met planken vloer werd voor veld hospitaal bestemd. Toen het den Chefarts den dag na aankomst bleek, dat het keukenpersoneel het kookwater benedenstrooms van de badplaats uit de rivier haalde en zulks niet was te beletten, zoolang die keukens benedenstrooms vlak aan de rivier lagen, werden alle keukens naar de sawahzijde verplaatst met opdracht al hun afval in de rivier te gooien. Schildwachten werden geposteerd om er voor te waken, dat alleen op de daarvoor aangewezen plaats drink- en kookwater werd gehaald. De militair Apotheker kreeg de opdracht met alle genees- en verbandmiddelen en alle artikelen van het Roode Kruis naar Pampanoea op te komen. De noodzakelijkste uitrustingsartikelen voor het veldhospitaal benevens alle aan boord nog aanwezige zieken kost werden naar Pampanoea opgevoerd. Het terrein onder het huis, aangewezen voor veldhospitaal, werd voor operatiekamer, onderzoekkamer, apotheek, vivresma- gazijn, bureau voor den administrateur, bureau voor den Chef arts en verpleegplaats voor zieke dwangarbeiders ingericht. Bij een inspectie over de paarden bleek, dat de Australische ponies in minder goeden toestand verkeerden dan de Sandelhouts, en dat van de oorspronkelijk van Java medegenomen 320 trein- paarden slechts 150 nog geschikt waren om lasten te dragen; alle overige waren in meerder of minder mate gedrukt. Nadat de laatste dagen met ijver aan het veldhospitaal was gewerkt, kon den 26sten Augustus deze ziekeninrichting wor den geopend. Een twintigtal zieken werden daarin reeds den eersten dag opgenomen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 135