122 Wat de evacuatie van zieken van Pampanoea betreft, werd bepaald, dat deze zou plaats hebben in een der grootste zeil' prauwen, die tot dat doel van ploepoehdek boven de laadruimte en onder de kap werd voorzien, waarop de zieken op stroo- of bultzakken kwamen te liggen. Die prauwen zouden naar de reede worden gesleept om daar de zieken aan het s.s. „van Diemen" over te geven. Een Officier van Gezondheid met het noodige hospitaalperso- neel, genees- en verbandmiddelen, wat vivres en ziekenkost, zou het ziekentransport geleiden. De voor evacuatie bestemde zieken afkomstig van de troepen macht te Watampone zouden van Badjowe eveneens met de „van Diemen" worden vervoerd. Intusschen was in het bivak een ziekenstal opgericht en was de veldapotheek, op de van Soera- baja aangevraagde apotheek-utensiliën na, geheel op oide. Den 29sten Augustus vertrok een transport zieken (11 mili tairen en 3 dwangarbeiders) voor evacuatie bestemd, van Pam panoea. Naar aanleiding van een onderhoud van den Chefarts met den paardenarts werd het slachtvee ter beschutting regen de zon onder een dak van gevlochten palm-bladeren geplaatst en bepaald, dat alle niet tot de troepenmacht behoorende paarden in het bivak op malleus zouden worden onderzocht. Succes sievelijk hadden zich n. 1. verschillende officieren en ook tot de colonne behoorende civiele personen inheemsche pikol- en rijpaarden aangeschaft, welke paarden nu voortaan alleen in het bivak werden toegelaten, nadat zij waren onderzocht en gezond verklaard. Daar ook te Pampanoea, na ontbinding der expeditie, een gedeelte der troepenmacht zou achterblijven, werd naar een emplacement gezocht waar de bezetting het best zou kunnen worden gelegerd. Na lang zoeken kwam men tot de conclusie, dat de plaats van het tegenwoordige bivak het meest geschikte emplacement was. Daar het evenwel benedenstrooms van de kampong lag, zou door nortonboringen worden getracht den troep, wat drink- en kookwater betreft, onafhankelijk te maken van de rivier. Daar het L. H. 15de Bataljon Infanterie was aangewezen om

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 136