- 125 Den 11 den September had te Balandai de landing plaats en waren de troepen om 10.15 minuten v.m. zonder vuren aan wal. Aan het strand had een schermutseling plaats met eenige Loewoereezen, waarbij vier van hen sneuvelden en één officier en 2 minderen der Marine werden gewond. Na de landing rukte de troep, waarbij zich door omstandig heden ook de Chefarts bevond, zoo spoedig mogelijk naar Paloppo op en vermeesterde die plaats ten koste van 2 Inlandsche gewonden. Te voren had de landingsdivisie nog 1 gewonde gekregen. In Paloppo werd een bivak betrokken, waarbij ge bruik gemaakt werd van de aldaar aanwezige huizen. Ook hier werden de noodige hygiënische maatregelen getroffen. Den volgenden avond keerde de Chefarts met de „van Diemen" naar de reede van de Tjenrana terug en arriveerde den 14den September op Pampanoea. Een escorte met den Bevelhebber, den Gouverneur en den Gewestelijk Militairen Commandant, dat den 15den September naar Masepe vertrok, werd door den Chefarts als behandelend Officier van Gezondheid begeleid. Medegenomen werd een ge diplomeerd sergeant ziekenopzichter en een Europeesch soldaat ziekenverpleger met een tasch voor Officieren van Gezondheid en een medicijntasch benevens een sergeant-veterinair voor de behandeling der paarden. 's Middags werd Seengkang bereikt en aldaar een geschikte bivakplaats uitgezocht voor de eventueel daar te legeren voor- loopige bezetting. Bij een inspectie der treinpaarden bleek het noodzakelijk 10 dieren, die ongschikt waren om lasten te dragen, terug te zen den. Eveneens werden den 18den September 1 officier, 1 onderlui tenant en 2 Inlandsche fuseliers naar Pampanoea geëvacueerd. Den 20sten September kwam de troep te Masepe aan en werd aldaar hetzelfde bivak betrokken als reeds was ingenomen door de aldaar ageerende manschappen van het 6de Bataljon. De drink watervoorziening en de afvoer van faecaliën lieten in dat bivak wel iets te wenschen over; de gezondheidstoestand, hoewel niet zoo gunstig als bij den expeditionnairen troep, was beter dan vroeger, niettegenstaande geen kinine prophylactisch werd toegediend en de hygiëne in het bivak niet was zooals ze behoorde te zijn.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 139