- 126 In alle opzichten trouwens waren deze troepen onder ongunsti ger condities dan de expeditonnaire troepen. Ze hadden geen veldkleeding, werden gevoed volgens het gewone excursie-tarief, terwijl de uitrusting van den geneeskundigen dienst verre van compleet was. Den daarbij gedetacheerden Officier van Gezondheid werd in overweging gegeven zijn Gewestelijken dienstchef daarop attent te maken en die 3 compagnieën van het 6de Bataljon volledig met 3 verbandgroepen en een Staf van de Geneeskundige Sectie met het noodige materieel te doen uitrusten, vooral, daar ook in de noordelijk gelegen landschappen, waartegen eerstdaags zou worden geageerd, tegenstand werd verwacht. 2 Europeesche onderofficieren en 2 Inlandsche fuseliers werden wegens ziekte en brandwonden te Masepe achtergelaten met ver. zoek ze t.g.t. via Paré-Paré naar Makassar te evacueeren. Den 23en September kwamen 2 troepenafdeelingen, één van Masepe en een ander van Pampanoea afkomstig, te Pasar Liwoe bijeen om gezamelijk tegen Soppeng op te rukken. Zonder eenigen tegenstand werd die hoofdplaats bereikt en, aangezien er gevallen van pokken voorkwamen, buiten de kampong gebi vakkeerd. Wegens gebrek aan dekmaterieel imitatieleder was niet medegenomen lag de troep in de open lucht. Later werd een geschikter bivak in Lawoe gevonden en betrokken. Nadat door de colonne, waarbij o. a. de Chefarts, met achterlating van een gedeelte te Soppeng de terugmarsch naar Pampanoea was aanvaard, werd aan den Commandant van het 9e Bataljon de verdere leiding der operatiën in Soppeng opgedragen. Intus- schen waren van Pampanoea geëvacueerd 2 officieren, 12 Eur. militairen en 1 Inlandsch minder militair. Vóór vertrek van den Chefarts was bepaald, dat de troepen barakken 1J a 2 M. van den grond op palen of bamboestijlen zouden worden opgetrokken, een ploepoehvloer, een omwanding van bamboevlechtwerk en een dak van atap zouden krijgen. Door die verhoogde vloer was het aanbrengen van baléh-baléh's voor ligplaatsen onnoodig. Van het gewone type van op den grond staande barakken met baléh-baléh's werd afgeweken, omdat het aanbrengen van een vloer de zindelijkheid in de barakken zeer bevorderde.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 140