127 Het veldhospitaal met zijn accessoires in het terrein daar onder zou als ziekenzaal blijven gehandhaafd. Nadat tot een gewapend optreden tegen Gowa was besloten, werd bepaald, dat van de expeditionnaire troepenmacht een gedeelte naar Makassar zou worden gedirigeerd. Een colonne zou over land via Tjamba. marcheeren, terwijl de overige troepen over zee naar Makassar zouden worden vervoerd. Het geheel zou den 17den October te Makassar vereenigd zijn. Den 7den October ging de landcolonne bovengenoemd op marsch. Ten einde in de behoefte aan draagkrachten te voorzien, wer den de dwangarbeiders van 2 verbandgroepen van de Geneeskun dige Sectie van Trein en hulpwapens en 18 dwangarbeiders van het veldhospitaal met deze colonne medegezonden. In 't gemis aan werkkrachten bij het veldhospitaal zou voor die tien dagen door meerderen arbeid van het hospitaalpersoneel moeten worden voorzien. Hoe meer dwangarbeiders met deze colonne medegingen des te minder plaatsruimte was voor deze bij den tocht over zee noodig. De plaatsruimte op de schepen zou toch reeds beperkt zijn. Bij de te Lawoe achtergebleven Europeesche compagnie van het 9de Bataljon waren vele gevallen van buikziekte voorge komen. Die endemie duurde slechts kort, zoodat de manschappen spoedig weer slagvaardig waren. Na het vertrek van het Hoofdkwartier van Pampanoea zou het veldhospitaal aldaar worden opgeheven en een veldzieken- zaal le klasse achterblijven. Tevens zouden te Seengkang en Soppeng veldziekenzalen 2de klasse worden opgericht en de veldziekenzaal le klasse te Watampone tot een 2e klasse worden gereduceerd. In verband daarmede werd van het personeel van het veldhos pitaal en van de Geneeskundige Sectie van het 19de Bataljon zooveel achtergelaten als voor de ziekenzalen te Pampanoea, Soppeng en Seengkang noodig was. Bij ieder dier ziekeninrichtingen werd met het oog op de vele uitrukkende diensten een Europeesch soldaat-ziekenverpleger extra ingedeeld, terwijl voldoende werd geacht als een Officier van Gezondheid te Pampanoea, één te Watampone en één te

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 141