128 Soppeng werd geplaatst. De zieken van Seengkang zouden per lipa-lipa naar de ziekenzaal te Pampanoea kunnen worden geëvacueerd. Den militairen Apotheker werd aangezegd zich gereed te hou den om met het Hoofdkwartier naar Makassar te vertrekken, en derwaarts alleen die instrumenten en apotheek-utensiliën mede te nemen, die te Pampanoea niet noodig waren. Daarbij moest rekening gehouden worden met de eventueele uitrusting van een garnizoensapotheek te Soppeng. Wat in 't geheel niet meer noodig was, zou naar de militaire apotheek te Soerabaja worden overgebracht en wat nog diensten zou kunnen bewijzen zou bij den Eerstaanwezend Apotheker te Makassar worden ingeleverd. De evacuatie van zieken van Paloppo, Pampanoea en Watam- pone zou voortaan ongeveer tweemaal in de maand plaats hebben naar Makassar. Volgens den Chefarts had men, in verband met het gering aantal van de expeditionnaire troepenmacht in Zuid-Celebes geëvacueerde militairen, het s. s. „van Diemen" tijdens de expeditie best kunnen missen en kunnen volstaan met het s. s. „Kwartel", dat geregeld eens in de week van Makassar naar Boni en terug voer. De Chefarts had dus hoegenaamd geen bezwaar dat de „van Diemen" werd afgedankt i). De verbandkisten voor draagpaarden werden medegenomen naar Makassar, ten einde zoo mogelijk daar te worden beproefd. Tot dusver had daarvoor de gelegenheid ontbroken. De noodige uitrustingsartikelen voor de eventueel op te richten ziekenzalen te Seengkang en Soppeng werden te Pampanoea gedeponeerd. Kribben daarvoor werden door den Chefarts niet noodig geacht, omdat te Pampanoea stalen veldbedden zouden achterblijven en te Seengkang en Soppeng met gevulde stroo- zakken op baleh-baleh's kon worden volstaan. De ondervinding had geleerd, dat de zieke militairen veelal liever op die gevulde stroozakken als op die stalen veldbedden lagen. 1) Het z.g.n. ziekentransportschip Tvan Diemen" werd behalve voor transport van zieken ook voor opvoer van materialen en vivres gebezigd. Onder de zeer gunstige omstandigheden der expeditie hadden toch evacuaties plaats van bij de 30 lijders of daarboven, een getal dat best tot 50 had kunnen stijgen. D. v. O.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 142