130 gage en verplegingstrein te halen. Aangezien te Djongaga nergens voldoende water voor alle troepenpaarden gevonden werd,keerden de Cavalerie en Trein met den militairen paardenarts naar Makassar terug. Ook de Chefarts keerde naar Makassar terug om daar de 2 Officieren van Gezondheid zoonoodig in hun arbeid bij te staan, doch zou zich, wanneer verder naar het bin nenland zou worden opgerukt, onmiddellijk weer bij de colonne aansluiten. Den 20sten October rukte een colonne (2 peletons Cavalerie, 3 compagnieën Infanterie, 1 detachement Genietroepen, 1 Batterij Artillerie) met 2 Geneeskundige Sectiën ter verkenning uit naar Goenoeng Sari en Bisei. Nabij de Zuidpunt van eerstgenoemde kampong ontstond een vuurgevecht van de Cavalerie met een ben de van 100 man. De vijand vluchtte met achterlating van 29 dooden en 7 gewonden. Onzerzijds werden gewond 4 Euro- peesche militairen afkomstig van de expeditionnaire troepen macht. Bovendien sneuvelden 5, werden gewond 3 en liepen weg 2 cavaleriepaarden. Nadat alle gewonden, ook van den vijand, verbonden waren, werd naar Djapang gemarcheerd en tot in de kampong Bisei door gedrongen. Later werd naar Djongaga teruggekeerd en de gewon den van onze zijde (die van den vijand werden aan de bevolking overgegeven) naar het hospitaal te Makassar vervoerd. Den 21sten October werd met de geheele colonne, waarbij zich weer de Chefarts had gevoegd, opgerukt naar Pakatto en 's avonds aan den linkeroever van de Bantimoeroeng ten Noorden van Pakatto een bivak betrokken. Bij een verkenning van het terrein op den rechteroever stuitte men op den vijand, die na een hevig vuurgevecht werd verdreven. Hij trachtte evenwel den rechtervleugel om te trekken, doch werd door de op den lin keroever achtergebleven troepen ontdekt in de rivierbedding en onder vuur genomen. De vijand liet in onze handen 23 dooden, terwijl onzerzijds 1 officier en 2 Europeesche militairen werden gewond. Na afloop van het gevecht werd besloten in plaats van op de aanvankelijk aangewezen plaats, het bivak te betrekken in de kampong Pakatto. Alle troepen konden in en onder de huizen worden geherbergd. Uitstekend drinkwater was in genoemde

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 144