131 rivier in overvloed voorhanden; maatregelen tegen vervuiling werden genomen. Nadat het bivak was betrokken en de duisternis reeds was ingevallen, sprong bij een onderzoek van een der huizen, waaronder de ambulances waren opgericht, een met een kris gewapende Inlander naar buiten, die alvorens hij werd neerge schoten nog gelegenheid had 2 officieren, Inlandsch soldaat en 1 Inlandschen tolk te verwonden. Later werden de ambulances naar een ander huis overgebracht. Den volgenden dag was er gelegenheid eenige gewonden naar Makassar te zenden. De colonne zette dien dag haar marsch voort naar Bonto Parang, waarbij de Chefarts den dienst van Chef van de Geneeskundige Sectie van hulpwapens en trein had op zich genomen, omdat deze bij een val zijn kuitbeen had gebroken en was geëvacueerd. De tocht was vol misère, het was drukkend warm en nergens was onderweg een druppel water te vinden. De minder getrainde militairen van het 8ste Bataljon bleven dood vermoeid en smachtende van dorst in grooten getale achter. Men beweerde zelfs, dat die militairen hun dorst op 't laatst leschten met urine! Die vermoeidheid was voor een deel zeer zeker toe te schrij- van aan de hun kort voor hun vertrek van Java verstrekte modelschoenen, die bij velen voetwonden veroorzaakten. Het bleek bij dezen tocht nogmaals, dat twee en een halve dwangarbeider per gevulde tandoe of stalen veldbed veel te wei nig is. Ten einde geen vertraging te veroorzaken, werden extra dwangarbeiders gerequireerd, zoodat voor elke gevulde tandoe 6 dragers disponibel waren. Daar het met het oog op den toestand van den troep niet ge- wenscht was, den tocht tot Bonto-Parang voort te zetten, werd te Sallo Potje aan de Djene Lisorivier een bivak betrokken. Gelegenheid zich in te dekken had de troep niet, maar er was heerlijk drinkwater te krijgen uit de rivier, terwijl deze tevens een uitstekende gelegenheid aanbood tot baden. Hygiënische maatregelen werden als gewoonlijk genomen. Nadat te Bonto-Parang een gedeelte der colonne was achter gelaten, ten einde zich met de mobiele colonne aldaar te veree-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 145