132 nigen, werd door de overige troepen den volgenden dag naar Makassar teruggemarcheerd, alwaar zij 's avonds aankwamen. Ook bij deze gelegenheid viel het verschil op tusschen onze troepen en de minder goed getrainde en minder goed geschoeide compagnie van het 8ste Bataljon. Deze compagnie had meer dan 50 achterblijvers en veroorzaakte een belangrijke vertra ging in den opmarsch. In verband met het bericht, dat de vorst van Gowa naar de Zuidvlakte was uitgeweken en zich met enkele volgelingen zou ophouden in de kampong Liembong, werd nog denzelfden avond een colonne naar die plaats afgezonden. Ze kreeg aanraking- met den vijand en verloor een Europeesch sergeant, die sneu velde en een Inl. fuselier, die gewond werd en keerde overigens onverrichterzake terug. Den 25sten October rukte een colonne 2 compagnieën Infan terie, 1 peleton Cavalerie, 1 detachement Genietroepen, 1 deta chement Trein met vivres), waarbij 1 Officier van Gezondheid en Staf van de Geneeskundige Sectie met 2 veibandgroepen van het 9e Bataljon en een verbandg roep van de Geneeskundige Sectie Trein waren ingedeeld, uit naar de Zuidvlakte van Gowa om aldaar in vereeniging met de mobiele colonne van Bonto Parang te ageeren. Daar er voor den aan de expeditionnaire troepenmacht toege- voegden militairen Apotheker geen voldoende werk meer was, werd hij op voorstel van den Chefarts naar Java overgeplaatst. Het Röntgentoestel werd van Soerabaja, waar het aan het militair hospitaal in bruikleen was afgestaan, opgevraagd, omdat het te Makassar nuttige diensten zou kunnen be wijzen. Over de legering der troepen in het Gowa'sche valt voor den Geneeskundigen dienst weinig bijzonders op te merken. Bij een den 5den November van uit Lawoe ondernomen verken ning werden 3 gewonden toegebracht, die naar Pampanoea en van daar eenige dagen later naar Makassar werden gezonden. Een 6 dagen later naar Lawoe uitgezonden colonne gelukte het niet den toegang tot den weg naar Lawoe te forceeren en verloor bij die poging 1 Inlandsche militair, die sneuvelde, en kreeg 5 gewonden. Verder hadden er onder de Officieren

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 146