133 van Gezondheid eenige mutaties plaats, die evenwel voor dit rapport van geen bijzondere beteekenis zijn. Den 16den November vertrok de Chefarts met den bevelheb ber en den Gouverneur van Celebes en Onderhoorigheden, over zee naar Paré-Paré om den volgenden dag onder dekking een tocht naar Rappang te aanvaarden. Het terrein was grooten- deels geaccidenteerd en de afstand zoo groot (32 KM.) dat vrij veel manschappen in 't laatste gedeelte bijna niet meer voor uit konden komen. Tandoes waren bij de dekking niet ingedeeld, omdat deze met een vorig transport reeds naar Rappang waren opgezonden en nog niet waren terugontvangen. Ook was men niet gewoon hospitaalpersoneel bij dergelijke dekkingen in te deelen en kon niet over verbandmaterieel worden beschikt. De gezondheidstoestand te Rappang was vrij gunstig. De bivakcommandant deed den dienst als Officier van Gezondheid en werd ter zijde gestaan door een Europeesch soldaat-zieken verpleger. Alle zieken van de ageerende colonnes, waarbij 2 Officieren van Gezondheid ingedeeld waren, werden naar Rap pang opgezonden en aldaar uitgemaakt wie via Paré-Paré naar Makassar zou worden geëvacueerd en wie na herstel hunne korpsen zouden rejoigneeren. Later werd een der Officieren van Gezondheid naar de opera tiebasis Rappang gedirigeerd, omdat hij daar beter op zijn plaats was dan verder op. Het bivak aldaar lag zeer gunstig. Een goedstroomende, hel der water bevattende rivier leverde overvloed van drink-, kook- en badwater, en maakte de afvoer van faecaliën zeer ge makkelijk. Ook de huizen waren zeer geriefelijk voor troepen- logies ingericht. Met het oog evenwel op de aanstaande regenmousson en de daardoor veroorzaakte tijdelijke ondoorwaadbaarheid der rivier en onderloopen van het emplacement werd eene verplaatsing naar de overzijde der rivier op een bandjirvrij terrein gewenscht geacht en later uitgevoerd. Den 20sten November werd de terugreis naar Paré-Paré aan vaard en nog dienzelfden dag het bovenbivak met de daarin gelegen ziekenzaal en apotheek geïnspecteerd. Het bovenbivak was ge-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 147