134 legen op een heuvel eenige honderden meters van het strand, waardoor de drinkwatervoorziening zeer werd bemoeilijkt. Het andeie bivak lag aan 't strand. Het werd nu wenschelijk geacht het bovenbivak te verlaten, ten einde een onnoodige opvoer van vivres enz. derwaarts te voorkomen, terwijl daar door tevens de wachtdiensten bij het vivresdepöt op het strand zouden worden verlicht. Aanvankelijk werd de Geneeskundige dienst te Paré-Paré waargenomen door een Officier van Gezondheid aldaar in gar nizoen, later bood een Officier van Gezondheid van de Marine hulp, terwijl sinds daar geen oorlogschip meer was gestationneerd, de dienst werd gedaan door een gediplomeerd korporaal-zieken verpleger. De ziekenzaal in het bivak was eenvoudig maar netjes ingericht, voorzien van baleh-baleh's met stroo- of bultzakken. De lijders afkomstig van Rappang werden hier zoolang verpleegd tot er een gelegenheid tot evacuatie naar Makassar bestond. De Officier van Gezondheid van Rappang zou voortaan van tijd tot tijd Paré-Paré bezoeken, terwijl te Rappang zelf een goed uitgeruste veldziekenzaal zou worden opgericht. Met ingang van den 4den December werden het Commando en de Staf der expeditie ontbonden verklaard; den Chefarts werd opgedragen op of na dien datum naar Batavia terug te keeren. Voor zijn vertrek werden nog de volgende maatregelen voor gesteld of genomen: le. Op de Gouvernements-stoomschepen, die herhaaldelijk a l'improviste voor het vervoer van zieken naar het hospitaal te Makassar werden gebruikt, dienden voor den geheelen duur der expeditie een paar bultzakken en eenige gevulde stroozakken aan den gezaghebber in bruikleen te worden afgestaan. 2e. Het groot aantal zieken, vooral Europeanen, in 't hospi taal te Makassar werd door den Chefarts voor een groot ge deelte toegeschreven aan het verlangen om te Makassar te zijn, waar bier en andere dranken benevens vrouwen te krijgen waren. Verder heerschte er onder de Europeanen in de bivaks te Bonto-Parang en Pakatto eenige ontevredenheid, omdat zij in langen tijd geen traktement hadden uitbetaald gekregen,

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 148