135 welke ontevredenheid zich uitte o. a. door zich voor de geringste kleinigheid ziek te melden en zich aan den dienst te ontrekken. Aan beide omstandigheden werd zooveel mogelijk tegemoet gekomen door betere regeling van de traktementsuitbetalingen het opzenden van cantineartikelen van uit Makassar naar de verschillende bivaks. Ook werd door den Bevelhebber bepaald, dat voortaan aan Europeanen, daar waar geen gelegenheid be stond zich alcoholische dranken tegen betaling aan te schaffen, dagelijks een oorlam zou worden verstrekt. 3e. Daar een andere oorzaak van de overvulling van ge noemd hospitaal volgens den Chefarts gelegen was in de om standigheid, dat de lijders afkomstig van de expeditionnaire co lonne (niet van de andere troepen) met behoud van traktement in dat hospitaal werden verpleegd, werd ook deze -te gunstige maar tevens onbillijke bepaling opgeheven. 4e. Daar bij een onderzoek bleek, dat in het hospitaal vele militairen lagen, die geen bepaalde hospitaalverpleging noodig hadden, maar die nog niet waren uitgeschreven, omdat zij nog niet in staat waren zware patrouillediensten te verrichten, werd in overweging gegeven een reconvalescenten-afdeeling te Makassar op te richten. Het was verder de meening van den Chefarts, dat zoolang twee of meer bataljons boven de gewone formatie in Zuid-Celebes aanwezig waren en het hospitaal te Makassar voor alle in Ce lebes ageerende colonnes als evacuatie-ziekeninrichting zou blij ven gehandhaafd, het wenschelijk zou zijn het personeel van den Geneeskundigen dienst aldaar met een Dirigeerend Officier van Gezondheid uit te breiden, het hospitaal te Makassar tot een hospitaal 4de klasse te verhoogen en de sterkte van het bij zoo'n hospitaal ingedeelde personeel te verhoogen, met het oog op eventueele indeelingen bij de van Makassar uitrukkende colon nes en plaatsingen bij elders liggende detachementen. Ten slotte zij opgemerkt, dat gedurende de geheele expeditie geen aanvulling van het naar Java geëvacueerde personeel is aangevraagd geworden, omdat het personeel van het veldhospi taal van den aanvang af te groot is geweest.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 149