Overzicht der verrichtingen van het expeditionnaire eskadron Zooals reeds hierboven gezegd, heeft de gevechtswerkzaamheid der cavalerie, tijdens de expeditie tegen Z. Celebes, zich slechts tot enkele gevallen beperkt. Toch neemt dit niet weg, dat van haar veel partij is getrokken ten einde de taak der infanterie belangrijk te verlichten. Veelvuldig patrouilleeren in de streken waar ons gezag moest worden gevestigd, begeleiding van colonnes met zelfstandige opdrachten belast, het oplichten van personen, het controleeren van den wegenaanleg, passencontrole, eskorteeren van autori teiten enz. waren even zooveel werkzaamheden die, met op offering van minder krachten en met veel tijdsbesparing, door de cavalerie weiden verricht en door de infanterie zeer op prijs werden gesteld. In verband met het bovenstaande vermeen ik, bij het geven van een overzicht der verrichtingen van de expeditionnaire cavalerie, te kunnen volstaan met een tijdvaksgewijze vermel ding van hare werkzaamheden, ten einde haar optreden op en kele dagen meer uitvoerig te bespreken. 12 Juli 28 Juli. Den 12en Juli vertrok het 2e eskadron te paard uit haar garnizoen Salatiga naar Semarang en embar- keerde den 14en Juli aan boord van het S. S. „van Outhoorn". Op de reede van Boelekomba vereenigde dit schip zich met de overige expeditionnaire schepen waarna gezamenlijk op de reede van Badjowe het anker werd uitgeworpen. Gedurende het verblijf van een gedeelte der expeditionnaire macht te Oedjong Patiro bleef de cavalerie aan boord der van Outhoorn, die nadat de wederinscheping der troepen was gelast, met andere schepen naar Makasser vertrok ten einde water en steenkolen in te nemen. Te Makasser, waar bijna een etmaal werd verbleven, werden de paarden aan den wal gebracht, gebaad en afgestapt. Op de reede van Badjowe teruggekeerd, werd den 28en de in fanterie en artillerie onstcheept en dien dag die plaats genomen. 29 Juli. Den 29en om 6 u. v.m. begon het debarkement van trein en cavalerie; om 8 30 v.m. was één peloton aan den wal. Om 10.30 v m. kreeg dit peloton, waarbij de eskadrons commandant, opdracht om, ingedeeld bij de voorhoede van een

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 14