136 Algemeene Beschouwingen. 1. Weersgesteldheid. In den aanvang der expeditie was het regenachtig, na medio Augustus bijna doorloopend droog weder met heete dagen en koude nachten. Temperatuurs- en regen waarnemingen werden niet gedaan. De in de eerste maanden sterk doorstaande oostenwind, op Celebes beroeboe geheeten, veroorzaakte vele catarrhale aandoeningen der bovenste lucht wegen, niet alleen bij de troepen aan wal maar ook bij de aan boord van de schepen achtergebleven manschappen. Uit een geneeskundig onderzoek van talrijke Boniërs en eenige Wadjoreezen en uit inlichtingen, ingewonnen omtrent de bevolking in de gouvernementslanden, kan de conclusie getrokken worden, dat de Zuidelijke landrug van Celebes een vrij gezond oord is. Onder invloed van de bergreeksen beginnen de regens op de Oostkust eenige maanden later te vallen en houden eenige maanden langer aan dan op de Westkust. 2. Voeding der troepen. De voeding der troepen en dwangar beiders was gedurende de geheele expeditie in den regel zeer goed. Bij de landing te Patiero, te Badjowe en te Paloppo was men op de noodrations aangewezen; een enkele maal was de Intendance niet bij machte een gedeelte van de colonne van voedingsmiddelen te voorzien. Geduiende de tochten naar Doeria en het Possomeer konden de tioepen wegens gebrek aan draagkrachten, niet volgens de schaftorder worden gevoed, naar het schijnt zonder nadeeligen invloed op de gezondheid te hebben uitgeoefend. Toch acht de Chefarts Europeesche militairen voor dergelijke tochten in 't algemeen niet geschikt. Hoewel de groote voordeelen aan het indi vidueel koken, zooals bij de maréchaussee, erkennende, moet toch als een nadeel worden beschouwd, dat er niet voldoende toezicht op de voeding kan worden uitgeoefend en de menschen van tijd tot tijd trachten op hun eten te bezuinigen om daardoor meer in- demniteitsgelden voor niet verstrekte vivres uitbetaald te krijgen. Bovendien is het eten, en vooral de soep, bij een gemeenschap, pelijke menage in den regel veel smakelijker toebereid dan bij individueel koken. Ook het toezicht op het uitsluitend gebruik van gekookt water wordt er door bemoeilijkt.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 150