137 De voedingsmiddelen door het Gouvernement verstrekt waren van uitstekende qualiteit. Wanneer het slechts eenigszins mo gelijk was, werd op de daarvoor bestemde dagen versch vleesch verstrekt, dat van zeer goede qualiteit was. Te Pampanoea werden eenige dagen lang, bij gebrek aan rundvee, karbouwen gesiacht, waarvan evenwel een vrij groot aantal moest worden afgekeurd. Gedurende de geheele expeditie kon in de behoefte aan versch brood worden voorzien door het aanbrengen van een Geneste bakoven op het vivresschip en het plaatsen van veldbakovens te Watampone, Pampanoea en Paloppo. Werd er tijdelijk meer brood gebakken dan aan den troep kon worden verstrekt, b.v. wanneer een groote colonne voor eenige dagen uitgerukt was, dan werd het overblijvende brood in twee of drie plakken verdeeld dubbel overgebakken en tot een soort van beschuit gemaakt. Dat dubbel overgebakken brood voldeed zeer goed op marsch en viel veel meer in den smaak dan het harde brood. Het nieuwe veldkookgereedschap voldeed uitstekend; het eten daarin bereid is eerder klaar dan bij het oude, wat uit een hygiënisch oogpunt van veel waarde is, vooral als de troep 's avonds laat het bivak betrekt. De noodrations waren van goede hoedanigheid. Als zoodanig voldoen ze niet aan de eischen, daarvoor zijn ze te zwaar. Het zou niet mogelijk zijn die evenals de „eiserne Portionen" steeds door den man bij zich te laten dragen. Het noodration bij uitnemendheid is, ten minste voor Inlanders, droge ongekookte rijst met ikan kering of dendeng zooals die door de maréchaus- sée op haar tochten wordt medegevoerd. Het is een bekend feit, dat die blikjes dikwijls zeer irrationeel door de manschappen worden genuttigd, hetzij door zich niet aan den etenstijd te houden en de voeding voor twee of drie maaltijden in eens op te eten, hetzij door de conserven koud uit het blik te nuttigen daar waar verwarming en aanmenging met water (soepblikje) mogelijk is. Ook de andere conserven waren van goede hoedanigheid. De ikan kering en dendeng gebakken in klapperolie vielen bijzonder in den smaak, niet alleen bij de Inlanders maar ook bij de Europeanen. Over erwten en boonen heb ik nimmer aanmer-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 151