138 kingen gehoord, al was het veel kalkhoudend water in Zuid- Celebes niet bevordelijk voor de toebereiding. Versche vruchten waren hier en daar te krijgen. Yersche eieren en kippen werden bijna overal in groote hoeveelheden te koop aangeboden. Versche sajoergroenten en versche lombok werden gekocht of onderweg gezocht. Volgens den Chefarts moet het klaarmaken van een extra potje door de manschappen zelf zooveel mogelijk worden aange moedigd. Hij vestigt er de attentie op, dat uit de bestudeering der oorzaken van beri-beri gebleken is, dat versche groenten, boontjes, lombok enz. een belangrijker rol in de voedingsleer spelen dan vroeger werd vermoed. Door den Bevelhebber werd de aandacht van korps- en detachements-commandanten er op gevestigd, dat er in 't algemeen bij uitgerukte colonnes en pa trouilles naar gestreefd moet worden voor de verpleging zoo veel mogelijk gebruik te maken van de voortbrengselen van de landstreek, waarin wordt geageerd, en dat in geval zulks ter bereiking van het doel, waarvoor werd uitgerukt, nuttig en noodig is, aan de verpleging geen te hooge eischen behoeven te worden gesteld in tegenstelling met de verpleging in bivaks, die steeds zoo goed mogelijk moet zijn. Een extra oorlam werd op geneeskundig advies gedurende de geheele expeditie, voor zoover mij bekend, slechts één enkele keer uitgegeven. Volgens de bestaande bepalingen kan alleen ean jenever tot eene hoeveelheid van 50 gram per man en per dag worden verstrekt, wan neer de troep langer dan 24 uur buiten het kwartier vertoefd heeft. Dit voorschrift behoeftnaar de meening van den Chefarts wijziging in dien geest, dat den Europeesche militairen in bivaks van eenigen duur alwaar geen gelegenheid bestaat zich alcoholhoudende dran ken te verschaffen, dagelijks een oorlam kan worden verstrekt 1). Lieden, die gewoon zijn dagelijks eene zekere hoeveelheid alcohol te gebruiken, daarvan gedurende geruimen tijd te spenen verdient ook uit een hygiënisch oogpunt in zooverre geene aanbeveling, dat daardoor in den regel een reactie in het lichaam optreedt, die tijdelijk mindere validiteit ten gevolge heeft, afgezien nog van de omstandigheid, dat die gedwongen onthouding 1) De Order Militair Geneeskundige dienst No. 58 is in dien geest aangevuld.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 152